بحران سریلانکا؛ نخست‌وزیر به عنوان رئیس‌جمهور موقت سوگند یاد کرد

۱۴۰۱/۴/۲۵

رانیل ویکرمسینگه، نخست‌وزیر سریلانکا به عنوان رئیس‌جمهور موقت این کشور سوگند یاد کرد.

گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهور پیشین سریلانکا بعد از اعتراضات گسترده مردمی از کشور فرار و سپس استعفای خود را از مالدیف به پارلمان ایمیل کرد.

پارلمان سریلانکا استعفای راجاپاکسا را پذیرفته است.

رانیل ویکرمسینگه روز جمعه از قانونگذاران خواست که برای ایجاد دولتی با حضور نمایندگان همه احزاب تلاش کنند تا اجماع سیاسی به وجود آید.

او گفت که در دوره کاری‌اش به عنوان رئیس‌جمهور موقت، روند قانون اساسی را دنبال خواهد کرد و نظم و قانون را بعد از ماه‌ها اعتراضات ضد راجاپاکسا در کشور برقرار خواهد کرد.

رانیل ویکرمسینگه ۷۳ ساله است و براساس مواد قانون اساسی سریلانکا این شانس را یافته که بعد از استعفای رئیس‌جمهور پیشین، به طور خودکار به مقام ریاست‌جمهوری برسد.

سریلانکا که با کمبود فلج‌کننده مواد سوخت و قیمت‌های ناپایدار مواد اولیه مواجه است، در هفته گذشته با اعتراضات مردمی جهان را غافلگیر کرد.

اعتراضات مردم سریلانکا به افزایش قیمت‌ها، زمانی به اوج رسید که معترضان وارد اقامتگاه رئیس‌جمهور این کشور شدند.

هفته گذشته تصاویری از اقامتگاه رئیس‌جمهور در رسانه‌ها منتشر شد که نشان می‌داد معترضان در دهلیزهای ریاست‌جمهوری سلفی می‌گیرند، با پیانوی کاخ ریاست جمهوری آهنگ می‌نوازند، در تالار آن سخنرانی و در استخر شنا می‌کنند و از امکانات این کاخ لذت می‌برند.

معترضان از عملکرد رئیس‌جمهور پیشین این کشور ناراض بودند و خواهان استعفای فوری او شدند. گوتابایا راجاپاکسا نیز سرانجام چند روز پس از اشغال کاخ ریاست‌جمهوری توسط معترضان خشمگین، با یک هواپیمای نظامی از کشور گریخت و به مالدیف پناه برد.

معترضان نیز در آن زمان فرار رئیس‌جمهور را در خیابان‌ها و کاخ ریاست جمهوری جشن گرفتند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
جهان‌نما
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید