ناسا و سازمان فضایی روسیه برای پروازهای مشترک به ایستگاه فضایی بین‌الملی توافق کردند

۱۴۰۱/۴/۲۵

سازمان فضایی روسیه یا روس کاسموس می‌گوید که به هدف شراکت در پروازها به ایستگاه فضایی بین‌المللی، توافق‌نامه‌ای با ناسا امضا کرده است.

براساس این توافق، فضانوردان امریکایی با موشک‌های سویوز روسی و در مقابل، فضانوردان روسی با موشک‌های فضایی امریکایی به این ایستگاه سفر خواهند کرد.

سازمان فضایی روسیه روز جمعه در اعلامیه‌ای گفت: «این قرارداد به نفع دو کشور خواهد بود. همکاری برنامه ایستگاه فضایی بین‌المللی را گسترش خواهد داد و به توسعه اکتشافات فضایی برای اهداف صلح‌آمیز کمک خواهد کرد.»

امضای چنین توافقی از مدت‌ها پیش در دستور کار سازمان‌های فضایی دو کشور بود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، همکاری‌های ناسا و روس کاسموس در دو دهه اخیر به ادامه فعالیت ایستگاه فضایی بین‌المللی کمک کرده و اکنون در شرایطی که مناسبات دو کشور به دلیل جنگ اوکراین تیره شده است، تنها عرصه همکاری‌های غیرنظامی بین روسیه و امریکا است.

در همین حال، ناسا می‌‌گوید که براساس این توافق، اولین پرواز مشترک در ماه سپتمبر امسال از پایگاه فضایی بایکورنور در قزاقستان صورت خواهد گرفت.

در این پرواز، یک فضانورد امریکایی به نام فرانک روبیو با دو فضانورد روس به نام‌های دمیتری پتلین و سرگی پروکوپیف به ایستگاه فضایی بین‌المللی سفر خواهند کرد.

در مقابل، یک فضانورد روس به نام آنا کیکینا همراه با دو فضانورد امریکایی و یک فضانورد جاپانی با یک فضاپیمای شرکت «اسپیس ایکس» از پایگاه فضایی ناسا در فلوریدای امریکا به ایستگاه فضایی بین‌المللی خواهند رفت.

ناسا روز جمعه نیز در بیانیه‌ای گفت: «اعزام ترکیبی از فضانوردان دو کشور که از آموزش و مهارت‌های لازم برخوردار اند برای ادامه فعالیت ایستگاه فضایی بین‌المللی ضروری است.»

ساعاتی قبل از انتشار اعلامیه روس کاسموس، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه یوری بوریسف، معاون سابق وزیر دفاع را به عنوان رئیس جدید سازمان فضایی روسیه گماشت.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید