روسیه می‌گوید توافق از سرگیری صادرات غلات اوکراین تقریباً آماده امضا است

۱۴۰۱/۴/۲۵

وزارت دفاع روسیه روز جمعه اعلام کرد که پیشنهادهای روسیه در مورد چگونگی از سرگیری صادرات غلات اوکراین در مذاکرات چهارجانبه در استانبول "تا حد زیادی مورد حمایت" مذاکره‌کنندگان قرار گرفت و توافق نهایی نزدیک است. جنگ اوکراین مانع صدور حدود ۲۰ میلیون تن غله شده است.

وزارت دفاع روسیه گفت که کار بر روی آنچه "ابتکار دریای سیاه" نامیده می‌شود، به زودی نهایی خواهد شد.

در بیانیه وزارت دفاع روسیه آمده است: «روسیه اقداماتی را برای اطمینان از حمل و نقل مواد غذایی به کشورهای خارجی پیشنهاد کرده است.»

به گزارش رویترز، این بیانیه می‌افزاید که پیشنهادهای روسیه در این توافق‌نامه شامل جلوگیری از تامین تسلحیات و تجهیزات نظامی به اوکراین نیز می‌شود.

روسیه، اوکراین، ترکیه و سازمان ملل قرار است هفته جاری قراردادی را امضا کنند که هدف آن از سرگیری صادرات غلات دریای سیاه از اوکراین است. به دلیل جنگ صدور غلات اوکراین به شدت با مشکل مواجه شده است.

تهاجم روسیه، صادرات از بنادر اوکراین را متوقف و ده‌ها کشتی را سرگردان کرده است. بعد از این حمله، حدود ۲۰ میلیون تن غلات در سیلوهای این کشور گیر کرده است.

مسکو اما مسئولیت تشدید بحران غذایی در جهان را رد کرده و در عوض تحریم‌های غرب و ماین‌گذاری بنادر دریای سیاه از سوی اوکراین را علت متوقف شدن صادرات مواد غذایی از دریای سیاه می‌داند.

اوکراین ضمن این‌که در کنار روسیه تولیدکننده عمده گندم در جهان است، از تولیدکنندگان مهم جواری و روغن آفتاب‌پرست نیز می‌باشد.