سفیر پاکستان در کابل: در مورد به‌رسمیت شناختن طالبان با کشورهای همسایه یکجا تصمیم می‌گیریم

۱۴۰۱/۴/۲۶

سفیر پاکستان در کابل می‌گوید، به‌رسمیت شناختن حکومت طالبان از سوی اسلام‌آباد یک روند مرحله وار است و به تعامل این گروه با جامعه جهانی بستگی دارد.

منصور احمد خان به روزنامه دان گفته که اسلام‌آباد در مورد به‌رسمیت شناختن طالبان با جامعه جهانی و همسایه‌ها یکجا تصمیم خواهد گرفت.

سفیر پاکستان گفته که در ده ماه گذشته تعامل بین جامعه جهانی و طالبان پیشرفت داشت و این تعامل در بخش بشردوستانه و اقتصادی بیشتر شده است.

او در پاسخ این سوال که پاکستان دور اول حاکمیت این گروه را به‌رسمیت شناخته بود گفت: "حالا در پاکستان این بحث است که این کشور با دیگر کشورهای همسایه افغانستان درباره ب‌ رسمیت شناختن حکومت طالبان یکجا تصمیم بگیرد."

افزایش سطح تجارت میان دو کشور

منصور احمد خان در مورد تجارت گفت که بعد از به‌قدرت رسیدن طالبان تجارت میان افغانستان و پاکستان رونق پیدا کرده و منظم‌تر شده است. ا و گفت که امیدوار است سطح تجارت امسال به یک میلیارد دالر برسد.

در ماه‌های اخیر صادرات ذغال سنگ افغانستان به پاکستان افزایش چشمگیری پیدا کرده و مردم به این تجارت به مثابه غارت معادن افغانستان می‌نگرند.

اما آقای احمد خان می‌گوید، تجارت ذغال سنگ کار بخش خصوصی است و حکومت پاکستان در آن دخالت ندارد. با این حال او گفت که این تجارت به نفع هر دو کشور است.

به گفته او، بعضی‌ها در خارج از افغانستان می‌خواهند به این معاملات رنگ سیاسی بدهند: "گفتگوی ما با مقامات و تاجران افغان جاری است و اراده هر دو حکومت این است که این معاملات آسانتر شود نه پیچیده."

منصور احمد خان همچنین گفته که بعد از ۱۵اگست گذشته پاکستان برای افغان‌ها از ۱۵۰ تا ۲۰۰ هزار ویزه صادر کرده است.

او افزوده که نمایندگی‌های پاکستان روزانه یک و نیم هزار ویزه صادر می‌کند اگر این رقم به دو هزار هم برسد کافی نیست.

خبرها
دنیاهای کهن
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید