وزارت دفاع ازبیکستان «سومین حمله راکتی» از افغانستان به این کشور را رد کرد

۱۴۰۱/۴/۲۶

وزارت دفاع ازبیکستان روز یکشنبه در بیانیه‌ای گفت که «سومین حمله راکتی» از افغانستان به خاک این کشور «دروغ» است.

این وزارت به «شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی» در مورد این حمله اشاره کرده است.

به جز از اعلامیه رسمی ازبیکستان، اطلاعاتی در باره حمله جدید نشر نشده است.

در بیانیه وزارت دفاع ازبیکستان که یکشنبه، ۲۶ سرطان در کانال تلگرام این وزارت منتشر شد، آمده است: «مرز بین ازبیکستان و افغانستان به طور کامل توسط ارتش ازبیکستان کنترول می‌شود و وضعیت با ثبات است.»

گروه داعش تا اکنون مسئولیت حملات راکتی در ماه‌های اپریل و جولای از افغانستان به ازبیکستان را بر عهده گرفته بود.

طالبان سعی دارند حضور و فعالیت‌های داعش را که این گروه از آن به نام «خوارج» یاد می‌کند، کم اهمیت جلوه دهند و نشان دهند که اوضاع امنیتی در مرزهای کشور در کنترول این گروه است.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان روز شنبه، ۲۵ سرطان در توئیتر نوشت که نیروهای ویژه این گروه شب جمعه در قندوز «یک مرکز خوارج را کشف و از بین بردند» که قبلا در حمله به خاک ازبیکستان و تاجیکستان دست داشت.

همچنان، سخنگوی طالبان یک ویدیو از اعترافات فردی را انتشار داد که مدعی است عضو داعش است و راکت‌ها «در هماهنگی» میان جبهه مقاومت و داعش به خاک همسایگان افغانستان شلیک گردید. اما جبهه مقاومت ملی به رهبری احمد مسعود می‌گوید گروه طالبان با توجه به عدم مشروعیت داخلی و خارجی صحنه‌سازی می‌کند.

صبغت‌الله احمدی، سخنگوی جبهه مقاومت ملی روز یکشنبه در توییتر خود نوشت که طالبان «چند نفر از افراد خارجی مربوط به خودشان که با مسئولین گروه طالبان در قندوز روی چگونگی سهم بردن از عواید قاچاق مواد مخدر و شیرخان بندر اختلاف داشتند را از میان بردند و بر آن‌ها برچسب داعش زدند تا به باور خودشان مردم افغانستان و کشورهای منطقه را فریب دهند.»

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید