مشاور علی‌ خامنه‌ای به الجزیره: ایران قادر به ساخت بمب اتمی است

۱۴۰۱/۴/۲۶

مشاور علی‌ خامنه‌ای رهبر ایران به شبکه الجزیره گفته است که ایران توانایی فنی برای ساخت بمب اتمی را دارد اما هنوز تصمیم نگرفته است که بسازد یا خیر.

کمال خرازی گفته که ایران طی چند روز توانست ظرفیت غنی سازی یورانیم‌اش را به ۶۰ درصد رسانده و می‌تواند آن را به ۹۰ درصد هم برساند.

آقای خرازی تصریح کرد که هنوز هیچ تصمیمی برای ساخت بمب هسته‌ای گرفته نشده است.

پیش از این نیز رییس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه‌ای با الجزیره احتمال غنی سازی یورانیوم تا سطح ساخت بمب را رد نکرد و گفته بود که تصمیم برای غنی سازی ۹۰ درصدی به تصمیم مقام‌های مربوطه وابسته است.

علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران فرماندهی همه نیروهای مسلح این کشور را بر عهده دارد و تصمیم‌گیرنده نهایی در زمینه فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز اوست.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین امریکا در سال ۲۰۱۸ از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ تهران با قدرت‌های جهان (برجام) که بر اساس آن ایران در بدل رفع تحریم‌های اقتصادی، غنی سازی یورانیوم را متوقف می‌کرد، خارج شد.

حدود یک سال پس از این پیمان، به‌دلیل پالیسی حد اکثر فشار ترامپ بر ایران، تهران شروع به نقض آن کرد.

ایران همواره تلاش برای رسیدن به سلاح هسته‌ای را تکذیب کرده اما گفته است که یورانیوم را تنها برای استفاده در انرژی غیر نظامی استفاده می‌کند.

تهران همچنین گفته است که در صورت رفع تحریم‌های اقتصادی از سوی امریکا حاضر به برگشت به برجام است.

مذاکرات غیر مستقیم امریکا و ایران برای برگشت به توافق، از ماه مارچ به اینطرف متوقف شده است.

آقای خرازی گفت که ایران هرگز بر سر برنامه موشکی و سیاست منطقه‌ای خود مذاکره نخواهد کرد، چنانکه غرب و دوستانش در خاورمیانه خواستار آن شده‌اند.