رسیدگی به درخواست مهاجرت هزاران افغان‌ به امریکا هنوز کامل نشده است

۱۴۰۱/۴/۲۷

نزدیک به یکسال پس از خروج نیروهای امریکایی از افغانستان، یک مقام ارشد این کشور گفت که هنوز هم وضعیت هزاران درخواست افغان‌های متقاضی ویزه مخصوص مهاجرتی امریکا (SIV) روشن نیست.

این افغان‌ها قبلا با حکومت و نیروهای نظامی امریکا به طور مستقیم کار می‌کردند.

به نقل از سی‌ان‌ان، این مقام که نامی از آن برده نشده است، گفت که ۷۴۲۷۴ هزار افغان برای دریافت ویزه اس‌آی‌وی درخواست داده اند اما نزدیک به ۵۰ درصد این درخواست‌ها رد شده است.

او گفت که علت رد درخواست‌ها، «فقدان اسناد صحیح یا واجد شرایط نبودن برای دریافت این ویزه به دلایل گوناگون» بوده است. در یکسال گذشته تنها درخواست ۱۰ هزار متقاضی تکمیل شده و «آنها اسناد اقامت در امریکا را دریافت خواهند کرد.»

این مقام امریکایی گفت که روند رسیدگی به درخواست ویزه مخصوص از سوی افغان‌ها سریع‌تر از گذشته شده است و این روند کاملاً تحت نظارت وزارت خارجه امریکا درآمده است. به گفته او، وزارت خارجه منابع بیشتری را برای رسیدگی به تقاضای این افغان‌ها اختصاص داده است.

همزمان با این، انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا روز دوشنبه اعلام کرد که روند درخواست ویزه اس‌ای‌وی را برای همکاران پیشین امریکا در افغانستان آسان‌تر کرده است.

به گفته او، متقاضیان پس از این به جای ۲ فورمه تنها ۱ فورمه را تکمیل می‌کنند که به همین علت، از تاخیر در رسیدگی به تقاضای شان که گاهی ماه‌ها طول می‌کشید، جلوگیری خواهد شد.

پیش از این درخواست‌های ویزه مخصوص مهاجرتی امریکا در کنار دیگر پرونده‌های مهاجرتی افغان‌ها از سوی اداره مهاجرت ایالات متحده بررسی می‌شد که به علت انباشت دوسیه‌ها و فقدان نیرو به درخواست این افغان‌ها با کندی رسیدگی می‌شد. اکنون وزارت خارجه طی مراحل درخواست‌های اس‌ای‌وی را به عهده گرفته است.

حکومت بایدن به علت کوتاهی در خارج کردن همکاران پیشین امریکا از افغانستان در چند ماه گذشته زیر انتقادات شدید، به ویژه از سوی سیاستمداران و نمایندگان جمهوری خواه در کانگرس قرار داشته است. آنها اغلب رفتار حکومت امریکا با همکاران پیشین این کشور را «شرم آور» توصیف نموده اند.