مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی؛ اختلاف فدراسیون و والیبایست‌های زن افغانستان بر سر چیست؟

۱۴۰۱/۴/۲۷

تصمیم در مورد اینکه کی‌ها باید به نمایندگی از تیم ملی والیبال زنان افغانستان به مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی برود جنجال‌ساز شده است.

فدراسیون والیبال تصمیم گرفته بازیکنانی را از میان مهاجرین افغان در ایران به مسابقات بفرستد. این تصمیم اعتراض بازیکنان تیم ملی را برانگیخته است.

اعضای تیم ملی والیبال زنان افغانستان در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند: "ما در کابل در حبس خانگی هستیم. قرار است چه کسانی به جای ما به مسابقه والیبال برود؟"

قرار است پنجمین دوره بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی از ۱۸ تا ۲۷ اسد در شهر قونیه ترکیه برگزار شود.

نمایندگان ورزش افغانستان در رشته‌های تکواندو، فوتبال، شنا، کشتی، اتلاتیک، پارا اتلاتیک و کاراته در این مسابقات حضور خواهند داشت.

در بخش زنان نیز تیم‌های هندبال و والیبال شامل گروه‌بندی این رقابت‌ها شده‌اند.

تیم ملی والیبال زنان افغانستان در گروه بی این رقابت‌ها قرار گرفته و با تیم‌های سنگال، کامرون و آذربایجان همگروه شده است.

این تیم باید از ۱۷ تا ۲۴ اسد با رقیب‌هایش به رقابت بپردازد.

این اتفاق در حالی پیش آمده است که بعد از ورود طالبان به کابل در ۱۵ اگست ۲۰۲۱ میلادی تیم‌های زنان در رشته‌های مختلف ورزشی از بین رفت و بازیکنان آن یا افغانستان را ترک کردند یا خانه‌نشین شده‌اند.

خبری در رسانه‌ها منتشر شده است که قرار است به جای تیم ملی والیبال زنان افغانستان، تیم مهاجرین زنان افغانستان برای شرکت در مسابقات همبستگی کشورهای اسلامی عازم قونیه شود.

این خبر با واکنش اعضای تیم می والیبال زنان افغانستان مواجه شده است.

محبوبه حسینی، بازیکنان تیم ملی وایبال زنان به افغانستان اینترنشنال گفت: "زمانی که من و هم‌تیمی‌هایم از این خبر اطلاع پیدا کردیم شوکه شدیم."

خانم حسینی می‌گوید: "این چطور مسابقه‌ای هست که در حال برگزاری است اما هنوز ملی‌پوشان کشور از آن خبر ندارد."

به گفته او: "متاسفانه اگر خود ما از دوستان و رسانه‌های اجتماعی خبر نمی‌شدیم، فدراسیون والیبال اطلاعی به ما نمی‌داد."

او می‌گوید که روزهاست در تلاش اند تا با یکی از مسئولان فدراسیون والیبال افغانستان به تماس شوند تا از آن‌ها بپرسند که به چه حقی ملی‌پوشان افغانستان را از بازی‌ها حذف کرده و کسانی را جاگزین آن‌ها کرده‌اند که هیچ وقت تجربه حضور در بازی‌های بین‌المللی را نداشته‌اند و عضویت تیم ملی را هم نداشته‌اند.

شمار زیادی از تیم ملی والیبال افغانستان به این کارزار پیوسته‌اند و با انتشار بیانیه‌ای تاکید کرده‌اند که "ما به عنوان اعضای تیم ملی والیبال افغانستان اعلام می‌کنیم که به هیچکس اجازه نمی‌دهیم که از نام و عنوان ما سوء استفاده کنند و افراد مورد علاقه خود را تحت عنوان تیم ملی بازی‌های جهانی بفرستند."

اعضای تیم ملی والیبال از کمیته جهانی المپیک و فدراسیون جهانی والیبال و سازمان برگزارکننده بازی‌های همبستگی کشورهای اسلامی خواسته‌اند که به این ورزشکاران پاسخگو باشند.

با این حال خوشحال ملکزی،‌ دبیر کل فدراسیون والیبال در گفتگویی با افغانستان اینترنشنال از اعضای تیم ملی والیبال معذرت خواست که به آن‌ها در مورد این مسابقات اطلاع‌رسانی نشده است.

با این حال او گفت: "۹ نفر از اعضای تیم ملی افغانستان که فعلا در ایران مهاجر هستند، در مسابقات شرکت خواهند کرد." زیرا به گفته او "کسانی که در افغانستان هستند به ویژه بانوان با در نظر داشت وضعیتی که افغانستان در آن قرار دارد، نمی‌توانند از کشور خارج شوند و در مسابقات جهانی شرکت کنند."

آقای ملکزی گفت که "ممکن است خطر جانی در برابر آن‌ها و خانواده‌های‌شان پیدا شود، به همین دلیل تصمیم بر آن شد که هیچ بازیکنی از افغانستان به مسابقات اعزام نشود."

او تاکید کرد که "هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر خطری در برابر بازیکنان پیدا شود، فدراسیون نمی‌تواند پاسخگو باشد."

با این حال به نظر می‌رسد که اظهارات مسئولان فدراسیون والیبال نتوانسته قناعت اعضای تیم ملی والیبال را فراهم کند.

به همین دلیل آن‌ها همچنان به اعتراضات‌شان در شبکه‌های اجتماعی ادامه داده و خواهان تغییر تصمیم مسئولان فدراسیون والیبال شده‌اند.