سازمان ملل: طالبان زندانیان را شکنجه و شوک برقی می‌دهد

۱۴۰۱/۴/۲۹

یوناما در نخستین گزارش خود از وضعیت حقوق بشر در افغانستان تائید کرده که طالبان زندانیان را شکنجه و شوک برقی می‌دهد.

بر اساس گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان، در ده ماه حاکمیت طالبان ۷۰۰ نفر در حملات داعش کشته و ۱۴۰۰ نفر مجروح شده‌اند که بیشتر اقلیت‌های مذهبی بوده‌اند.

گزارش نمایندگی سازمان ملل در افغانستان چهارشنبه ۲۹ سرطان منتشر شد.

این گزارش یافته‌های یوناما درباره قتل‌های غیرقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه و نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان را نشان می‌دهد.

سازمان ملل می‌گوید طالبان عفو عفومی اعلام کرده بودند، اما به نظر نمی‌رسد که این عفو عملی شده باشد.

این نهاد گفته حداقل ۱۶۰ قتل غیرقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق را توسط افراد طالبان بین ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ ثبت کرده است.

یوناما می‌گوید با وجود کاهش خشونت‌های مسلحانه، ۲۱۰۶ تلفات غیرنظامی را هم در همین بازه زمانی مستند کرده است.

بیشتر تلفات غیرنظامیان به حملات هدفمند شاخه خراسان داعش علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی نسبت داده شده است.

یافته‌های کلیدی سازمان ملل از ۱۵ آگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۲:

- ۱۶۰ قتل غیر قانونی، ۱۷۸ مورد بازداشت خودسرانه، ۲۳ مورد بازداشت غیرقانونی و ۵۶ مورد شکنجه و بدرفتاری با مقامات پیشین توسط طالبان

- ۵۹ قتل غیرقانونی، ۲۲ بازداشت خودسرانه و ۷ مورد شکنجه افراد متهم به عضویت داعش

- ۱۸ قتل غیرقانونی، ۵۴ مورد شکنجه، ۱۱۳ مورد بازداشت خودسرانه و ۲۳ مورد بازداشت غیرقانونی افراد متهم به عضویت جبهه مقاومت ملی

- ۲۱۷ مورد مجازات ظالمانه، غیرانسانی و تحقیرآمیز توسط طالبان

- ۱۱۸ مورد استفاده بیش از حد از زور توسط طالبان

- نقض حقوق بشری ۱۷۳ روزنامه‌نگار و کارمند رسانه‌ای که ۱۶۳ مورد آن به مقامات طالبان نسبت داده شده است. در این میان ۱۲۲ مورد بازداشت خودسرانه، ۵۸ مورد بدرفتاری، ۳۳ مورد تهدید و ارعاب و ۱۲ مورد بازداشت غیر قانونی بوده است. شش روزنامه نگار نیز کشته شدند (پنج نفر توسط داعش و یک خبرنگار توسط افراد ناشناس)

- نقض حقوق بشر ۶۵ مدافع حقوق بشر که ۶۴ مورد از آن‌ها به طالبان نسبت داده شده است. در این میان ۴۷ مورد بازداشت خودسرانه، ۱۷ مورد بازداشت بدون ارتباط، ۱۰ مورد بدرفتاری و ۱۷ مورد تهدید و ارعاب بوده است.

سازمان ملل می‌گوید نگران معافیت از مجازات برای اعضای "مقامات حاکم" است که به نظر می‌رسد مرتکب نقض حقوق بشر شده‌اند.

یوناما در گزارش خود درباره وضعیت حقوق بشر در افغانستان نوشته است که در طی ۱۰ ماه از تسلط طالبان بر افغانستان، این گروه و استخبارات آن موضع خود را در مورد حقوق آزادی اجتماعات مسالمت آمیز، آزادی بیان و آزادی عقيده به وضوح اعلام کرده‌اند؛ آن‌ها مخالفت‌ها را با سرکوب اعتراضات و محدود کردن آزادی رسانه‌ها، از جمله بازداشت خودسرانه خبرنگاران، معترضان و فعالان جامعه مدنی و ایجاد محدودیت‌هایی برای رسانه‌ها، محدود کرده‌اند.

سازمان ملل می‌گوید نقض حقوق زنان یکی از برجسته‌ترین اقدامات طالبان تا به امروز بوده است. از ۱۵ اگست ۲۰۲۱، زنان و دختران به تدریج از حقوق خود برای مشارکت کامل در آموزش، محل کار و دیگر جنبه‌های زندگی عمومی و روزمره محروم و در بسیاری موارد به طور کامل سلب گردیده‌اند.

یوناما گفته تصميم طالبان برای جلوگیری از تحصیل دختران، به این معنی است که یک نسل از دختران، آموزش ابتدایی ۱۲ سال خود را تکمیل نخواهند کرد.

ماركوس پوتزل، سرپرست و معاون نماینده سازمان ملل در افغانستان با انتقاد از طالبان برای جلوگیری از تحصیل دختران گفته است آموزش و مشارکت زنان و دختران در زندگی عمومی برای هر جامعه مدرن مهم است و مقید ساختن زنان و دختران در خانه‌ها، افغانستان را از بسیاری موارد محروم می‌کند.

سازمان ملل می‌گوید وضعیت حقوق بشر در حاکمیت طالبان با توجه به یک بحران بی‌سابقه اقتصادی بیشتر به وخامت گراییده است.

یوناما وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان را یکی از دلایل برجسته نقض حقوق بشر و آزادی افغان‌ها دانسته است.

در گزارش گفته شده که بسیاری از دستورات صادر شده توسط وزارت امر به معروف و نهی از منکر طالبان، حقوق بشر و آزادی افغان‌ها به ویژه زنان و دختران را محدود می‌کند.

نمایندگی سازمان ملل در افغانستان گفته یافته‌های این گزارش منعکس کننده نگرانی‌های این نهاد است که در جریان ده ماه گذشته در دیدار با طالبان مطرح شده است.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید