لاوروف می‌گوید که روسیه به دنبال اشغال مناطق بیشتر در اوکراین است

۱۴۰۱/۴/۲۹

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه روز چهارشنبه در مصاحبه با خبرگزاری روسی ریانووستی گفت که «اهداف» نظامی مسکو فراتر از تسخیر دنباس در شرق اوکراین است.

کاخ سفید هشدار داده است که روسیه می‌خواهد بخش‌های جنوبی اوکراین را تجزیه کرده و مناطق مستقل در آنجا به وجود آورد.

به نقل از رویترز، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، پس از آغاز تهاجم به اوکراین گفته بود که در پی اشغال اوکراین نیست و فقط می‌خواهد دولت این کشور را غیرنظامی و «نازی زدایی» کند. اما، لاوروف می‌گوید که روسیه فراتر از دنباس به دنبال اشغال مناطق بیشتر در اوکراین است.

او گفت: «فعلاً، جغرافیای جنگ تغییر خورده است؛ فراتر از دونتسک و لوهانسک حالا مساله خرسون، زاپوریژیا و برخی مناطق دیگر نیز مطرح است. این روند به طور منطقی و پیوسته ادامه خواهد یافت.»

دمتری کولیبا، وزیر خارجه اوکراین در واکنش به این اظهارات لاوروف گفت: « وزیر خارجه روسیه با اعتراف به غصب مناطق بیشتر اوکراین نشان داد که روسیه با رد دیپلوماسی روی جنگ و ترور تمرکز کرده است. روس‌ها خون می‌خواهند، نه مذاکره.»

لاوروف تهدید کرد که اگر غرب کمک‌های نظامی خود به اوکراین را متوقف نکند، روسیه دامنه اشغال اوکراین را گسترش خواهد بخشید.

روسیه پس از شکست در سقوط پایتخت اوکراین اعلام کرد که تمرکز نیروها «روی هدف اصلی، یعنی آزادسازی دنباس خواهد بود.»

یک روز پیش از این مصاحبه لاوروف، سخنگوی شورای امنیت کاخ سفید هشدار داده بود که روسیه در پی تسخیر و جدا کردن بخش‌های جنوبی اوکراین است و می‌خواهد همانند دونتسک و لوهانسک در این مناطق «همه‌پرسی دروغین» خود را برگزار کند.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید