فیسبوک: طالبان یک گروه تروریستی تحریم‌شده توسط امریکاست، صفحه‌های این گروه بسته می‌شود

۱۴۰۱/۴/۲۹

شرکت متا به افغانستان اینترنشنال گفت که بستن صفحه‌های رسانه‌های طالبان در فیسبوک و اینستاگرم، به این دلیل بود که طالبان بر اساس قوانین امریکا یک گروه تروریستی تحریم‌شده است.

این شرکت می‌گوید بر اساس سیاستش درباره سازمان‌های خطرناک،‌ همه صفحه‌های مربوط به گروه طالبان را می‌بندد.

روز چهارشنبه همه صفحه‌های خبرگزاری باختر و تلویزیون ملی افغانستان،‌ رسانه‌های تحت کنترول طالبان، در شبکه‌های اجتماعی زیرمجموعه شرکت متا،‌ یعنی فیسبوک و اینستاگرم بسته شد.

شرکت متا در پاسخ به پرسش افغانستان اینترنشنال درباره بستن این صفحه‌ها، به نقل از سخنگوی این شرکت گفت: طالبان بر اساس قوانین ایالات متحده امریکا یک سازمان تروریستی تحریم‌شده است. این گروه بر اساس سیاست‌های ما درباره سازمان‌های خطرناک،‌ از استفاده از خدمات شرکت متا منع شده‌اند.

در ایمیل شرکت متا به افغانستان اینترنشنال همچنین آمده است که حساب‌هایی که توسط طالبان یا از طرف طالبان راه‌اندازی شده باشد بسته می‌شود تا جلوی نمایندگی کردن از این گروه و تمجید و حمایت از آن‌ها گرفته شود.

تشویق خشونت و سربریدن مخالفان

منابع آگاه به افغانستان اینترنشنال گفتند که یکی از دلایل بستن صفحه‌های رسانه‌های تحت کنترول طالبان در فیسبوک و اینستاگرم، بازتاب سخنان یک ملای افراطی حامی این گروه است که خواهان سربریدن مخالفان حکومت طالبان شده بود.

ملا مجیب‌الرحمان انصاری که از هرات برای شرکت در نشست علمای حامی طالبان به کابل آمده بود در این نشست گفته سر مخالفان حکومت این گروه باید زده شود. این سخنان در نشستی بدون حضور رسانه‌های آزاد نقل شده بود و اولین رسانه‌هایی که آن را نشر کردند، خبرگزاری باختر و تلویزیون ملی تحت کنترول طالبان بودند.

گروه طالبان از زمان رسیدن به قدرت در تابستان سال گذشته، رسانه‌های غیردولتی را به شدت محدود کرده است و محتوای این رسانه‌ها را از نزدیک کنترول می‌کند.

در چنین فضایی که رسانه‌ها و خبرگزاری‌های مستقل در افغانستان از گزارشگری منع شده‌اند، صفحه‌های فیسبوکی رسانه‌های حکومت پیشین افغانستان که اکنون در کنترول طالبان‌اند،‌ به عنوان منابع حامی تبلیغات این عمل می‌کنند.

این رسانه‌ها از خشونت‌های گروه طالبان،‌ از جمله اعمال این گروه در ۲۰ سال گذشته، مانند حملات انتحاری تقدیر و تشویق می‌کنند.

با وجود برخورد شرکت متا با صفحه‌های رسانه‌های حامی طالبان در فیسبوک و اینستاگرم، رسانه‌های این گروه و سخنگویانش هنوز به صورت گسترده‌ای در توییتر فعال‌اند و سیاست‌ها و تبلیغات این گروه حاکم بر افغانستان را بازتاب می‌دهند.

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید