سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان: جامعه جهانی نمی‌خواهد طالبان به رسمیت شناخته شود

۱۴۰۱/۴/۳۰

سفیر اتحادیه اروپا برای افغانستان در نشستی در پارلمان اروپا گفت اجماع جامعه جهانی بر این است که طالبان به رسمیت شناخته نشود. فون برانت افزود اتحادیه اروپا و سازمان ملل هم هیچ پولی به طالبان ارسال نمی‌کنند و به دنبال کانالی جایگزین برای کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان هستند.

او گفت تاکنون اتحادیه اروپا به ۱۹ میلیون افغان غذا و کمک‌های دیگر رسانده است.

آقای برانت تاکید کرد که در مواجهه با قحطی و فاجعه انسانی در افغانستان فرصتی برای صبر وجود ندارد و جامعه جهانی باید به سرعت وارد عمل شود.

آقای برانت در این نشست به فقدان یک صدای یکپارچه که دارای ایده‌ها و گزاره‌های محکم باشد و بدیل‌هایی را برای غرب ارائه دهد نیز اشاره کرد.

در این نشست که چند روز قبل در پارلمان اروپا در بروکسل برگزار شده بود شماری از روزنامه‌نگار افغان، فعالان حقوق بشر و سیاستمداران غرب حضور داشتند.

رفتار طالبان با زنان در جهان اسلام بی‌سابقه است

حوریا مصدق، روزنامه‌نگار افغان، فعال حقوق بشر و برنده جوایز مختلف از جمله جایزه معتبر مدافع حقوق زنان سازمان عفو ​​بین‌الملل، از دیگر سخنرانان این نشست بود.

خانم مصدق در صحبت‌های خود در مورد نقض‌ حقوق بشر توسط طالبان گفت و افزود نگرانی اصلی او رفتار غیرانسانی طالبان با زنان است که در جهان اسلام بی‌سابقه است.

خانم مصدق خطاب به اتحادیه اروپا پیشنهاد کرد که یک مکانیسم نظارتی برای توزیع کمک‌ها تشکیل شود تا اطمینان حاصل شود کمک‌ها به دست طالبان نمی‌رسد.

خانم مصدق همچنین از اتحادیه اروپا خواست تا علیه پاکستان به دلیل میزبانی، حمایت و صدور تروریسم به منطقه و جهان، اقدام جدی کند.

او گفت پاکستان همچنان به حمایت و پناه دادن به بیش از ۱۰ گروه تروریستی ادامه می‌دهد.

طالبان با گروه‌های تروریستی همکاری دارد

بشیر احمد گواخ، روزنامه‌نگار هم در این نشست گفت که طالبان با گروه‌های تروریستی بسیاری همچنان همکاری دارد.

وی از ارتباطات طالبان در سراسر منطقه از جمله با سازمان تروریستی انصارالله، القاعده، طالبان پاکستان و همچنین داعش گفت که به باور وی به نظر دشمن طالبان می‌آید، اما در واقعیت گاهی با طالبان همکاری می‌کند.

آقای گواخ در توجیه سخنان خود گفت که این گروه‌های تروریستی به عنوان ابزار باج خواهی برای طالبان عمل می‌کنند.

او درباره نقش پر رنگ پاکستان در حمایت از طالبان نیز گفت و افزود اسلام‌آباد هرگز دست از حمایت از طالبان برنداشته است.

این روزنامه‌نگار تاکید کرد طالبان سیاستمدار نیستند، بلکه جنگجویان جهادی سرسخت هستند که بسیاری از آنها علاقه‌ای به صلح ندارند و اگر درگیری در افغانستان فروکش کرد، باید انتظار داشت که تروریسم به آسیای میانه و جامو و کشمیر سرایت کند، جایی که طالبان و شرکای آن به دنبال میدان‌های جنگ جدید خواهند بود.

نگرانی از تعامل غرب با پاکستان

پیمانه اسد از اعضای شورای شهر لندن که اصالتا از افغانستان است در این نشست از وضعیت بد افغانستان تحت حاکمیت طالبان گفت که به عقیده او پاکستان بی‌تقصیر نیست.

خانم اسد از نگرانی شدید خود در مورد تعامل غرب با پاکستان گفت و افزود مقامات غربی، به‌ویژه مقامات بریتانیا که بزرگترین کمک‌کننده به پاکستان است، عمدا از هرگونه گفتگو در مورد مقصر بودن پاکستان در افغانستان اجتناب می‌کنند.