ویلیام برنز، رئیس سی‌آی‌ای روز چهارشنبه گفت اطلاعات و شواهدی وجود ندارد که نشان دهد رئیس جمهور روسیه بیمار است.

پیش از این شایعاتی مبنی بر ابتلای ولادیمیری پوتین به سرطان نشر شده بود اما آقای برنز در جریان سخنرانی‌اش در یک نشست امنیتی گفت که پوتین «بیش از حد صحتمند» است.

رئیس سازمان اطلاعات مرکزی امریکا در مجمع امنیتی آسپن در ایالات کلورادو گفت: «شایعات زیادی در مورد صحت رئیس جمهور پوتین وجود دارد اما تا آنجا که ما می‌توانیم بگوییم، او کاملاً صحتمند است.»

آقای برنز که به عنوان سفیر امریکا در مسکو خدمت می‌کرد، گفت که او بیش از دو دهه است رهبر روسیه را زیر نظر داشته و با او سروکار داشته است.

ویلیام برنز گفت که ولادیمیر پوتین معتقد است ارتش روسیه در اوکراین نیروهای اوکراینی را سرکوب کرده و اراده ائتلاف تحت رهبری ایالات متحده را در هم خواهد شکست، اما او در اشتباه است.

به گزارش ان‌بی‌سی نیوز، برنز گفت: «دیدگاه پوتین نسبت به امریکایی‌ها این است که ما همیشه از اختلال کمبود توجه رنج می‌بریم و با چیز دیگری حواسمان پرت می‌شود.»

او افزود: «اما دیدگاه من این است که پوتین در مفروضات خود در مورد شکستن اتحاد و اراده دفاع از اوکراین قبل از شروع جنگ هم اشتباه می‌کرد و فکر می‌کنم او اکنون نیز به همان اندازه در اشتباه است.»

او گفت که روسیه موفقیت‌هایی نیز داشته و اما این دست‌آوردها با هزینه زیادی برای مسکو همراه بوده است. او گفت که ایالات متحده تخمین می‌زند که ۱۵هزار سرباز روسی کشته و سه برابر بیشتر زخمی شده اند. او افزود که تصور می‌شود تلفات اوکراینی‌ها نیز تقریباً به همان اندازه باشد.

رئیس سازمان سیا گفت: «تا زمانی که ما به حمایت از آنها با تسلیحات و مهمات ادامه دهیم» اوکراینی‌ها باید بتوانند به مقاومت ادامه دهند.

برنز گفت که پوتین با این تصور که می‌تواند اتحاد ناتو را به هم بزند، اشتباه کرد. او افزود در عوض، ناتو از فنلند و سویدن استقبال می‌کند و استقرار نیروهای خود را در نزدیکی مرزهای روسیه تقویت کرده است.