امرالله صالح: به دلیل دسترسی محدود سازمان ملل، گزارش یوناما از جنایت‌های طالبان ناقص است

۱۴۰۱/۴/۳۰

امرالله صالح، معاون پیشین ریاست‌جمهوری می‌گوید به خاطر دسترسی محدود سازمان ملل در افغانستان، گزارش یوناما در مورد جنایت و قتل‌های خودسرانه توسط طالبان ناقص است و یک بخش کوچک «جنایت طالبان» را بازتاب می‌دهد.

یوناما در گزارشی تایید کرد که طالبان به عفو عمومی پایبند نبوده است.

آقای صالح در یادداشتی نوشت تنها در بغلان و پنجشیر بیشتر از ۲۵۰ نفر به ظن مخالفت با طالبان بدون هیچ نوع بازخواستی به قتل رسیده‌اند.

معاون پیشین ریاست‌جمهوری در ادامه گفت که ملل متحد در سراسر افغانستان دسترسی ندارد و کارمندان محلی این سازمان «زیر فشار روز افزون طالبان حقایق را کتمان می‌کنند.»

آقای صالح تاکید کرده است که اکثریت کارمندان موسسات غیر دولتی به شمول ملل متحد پس از قدرت گیری طالبان با جبر وادار به همکاری با این گروه شده‌اند.

یوناما روز چهارشنبه با انتشار گزارشی از وضعیت حقوق بشر در افغانستان، گزارش‌ها درباره قتل‌های غیرقانونی، شکنجه، بازداشت‌های خودسرانه و نقض حقوق زنان و دختران در افغانستان توسط طالبان را تایید کرد.

یوناما در این گزارش می‌گوید که طالبان به عفو عمومی پایبند نبوده و زندانیان را شکنجه و شوک برقی می‌دهد.

این نهاد گفته حداقل ۱۶۰ قتل غیرقانونی مقامات دولتی و امنیتی سابق را توسط افراد طالبان بین ۱۵ اگست ۲۰۲۱ تا ۱۵ جون ۲۰۲۲ ثبت کرده است.

طالبان گزارش سازمان ملل متحد در مورد نقض حقوق بشر شامل بازداشت و کشتار توسط این گروه را تکذیب کرد.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان در واکنش به گزارش یوناما در توییتی گفته است که به بازداشت و قتل‌های خودسرانه اجازه داده نمی‌شود و با عاملان آن برخورد شرعی می‌شود.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید