رئیس سازمان استخبارات بریتانیا می‌گوید ایران خواهان توافق هسته‌ای نیست

۱۴۰۱/۴/۳۱

ریچارد مورد، رئیس سازمان جاسوسی بریتانیا، موسوم به «ام‌آی ۶» روز پنجشنبه گفت که شک دارد آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران واقعاً بخواهد توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهان را احیا کند.

او افزود که همچنان معتقد است احیای برجام بهترین راه برای محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است.

بر اساس توافق برجام، ایران برنامه هسته‌ای خود را در ازای رهایی از تحریم‌های اقتصادی محدود کرده بود.

رئیس سازمان جاسوسی بریتانیا روز پنجشنبه در نشست امنیتی آسپن در ایالت کلورادوی امریکا گفت: «من متقاعد نشده‌ام که [با ایران] به توافق خواهیم رسید. فکر نمی‌کنم رهبر ایران بخواهد توافقی را قطعی کند.»

با این حال او هشدار داد: «ایرانی‌ها نیز نمی‌خواهند مذاکرات را پایان دهند؛ آنها می‌توانند برای مدتی این مذاکرات را ادامه دهند.»

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور پیشین در سال ۲۰۱۸ میلادی از توافق برجام خارج شد و تحریم‌ها علیه تهران را دوباره اعمال کرد. به گزارش رویترز، ایران نیز بسیاری از محدودیت‌های توافق را از آن زمان تا کنون برای فعالیت‌های هسته‌ای خود زیر پا گذاشته است.

قدرت‌های غربی هشدار می‌دهند که ایران در حال نزدیک‌تر شدن به ساخت سلاح هسته‌ای است، اما تهران همواره این ادعا را انکار کرده و می‌گوید که برنامه هسته‌ای‌اش صلح‌آمیز است.

آخرین دور مذاکرات غیرمستقیم ایران و امریکا برای احیای توافق هسته‌ای در دوحه برگزار شد اما بدون هیچ نتیجه‌ای به پایان رسید.

ریچارد مورد می‌گوید: «من فکر می‌کنم توافق کاملا روی میز است و قدرت‌های اروپایی و دولت ایالات متحده موضع خود را آشکارا بیان کرده‌اند. من فکر نمی‌کنم که چین و روس‌ها در این موضوع مانع توافق شود.»

ایران مذاکرات هسته‌ای غیرمستقیم خود با امریکا را مثبت توصیف کرده و ایالات متحده را به دلیل ناتوانی در ارائه تضمین سرزنش کرده است.