اوکراین و روسیه امروز توافقی برای بازگشایی بنادر دریای سیاه امضا می‌کنند

۱۴۰۱/۴/۳۱

ترکیه می‌گوید که قرار است روسیه و اوکراین امروز قراردادی برای بازگشایی بنادر دریای سیاه اوکراین به روی صادرات غلات امضا کنند.

ترکیه و سازمان ملل تسهیل‌کننده این توافق اند. هنوز جزئیات این توافق نشر نشده اما رویترز نوشته که امیدواری برای کاهش بحران جهانی غذا را افزایش داده است.

دفتر طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد که این قرارداد روز جمعه، ۳۱ سرطان امضا خواهد شد.

اوکراین و روسیه از بزرگترین صادرکنندگان غذا در جهان هستند.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک سخنرانی ویدیویی اواخر شب گذشته به این موضوع اشاره کرد که بنادر دریای سیاه به زودی می‌تواند رفع انسداد شود.

محاصره دریای سیاه از سوی روسیه، باعث کاهش عرضه به بازارهای جهان و افزایش قیمت غلات شد.

سخنگوی سازمان ملل گفت که آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در حال رفتن به ترکیه است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه هفته گذشته گفت که این توافق شامل کنترل‌ و بررسی محموله‌ها در بنادر است. ترکیه همچنین یک مرکز هماهنگی با اوکراین، روسیه و سازمان ملل متحد برای صادرات غلات ایجاد خواهد کرد.

تهاجم روسیه، صادرات از بنادر اوکراین را متوقف و ده‌ها کشتی را سرگردان کرده است. بعد از این حمله، حدود ۲۰ میلیون تن غلات در سیلوهای این کشور گیر کرده است.

مسکو اما مسئولیت تشدید بحران غذایی در جهان را رد کرده و در عوض تحریم‌های غرب و ماین‌گذاری بنادر دریای سیاه از سوی اوکراین را علت متوقف شدن صادرات مواد غذایی از دریای سیاه می‌داند.

اوکراین ضمن این‌که در کنار روسیه تولیدکننده عمده گندم در جهان است، از تولیدکنندگان مهم جواری و روغن آفتاب‌پرست نیز می‌باشد.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید