حمله شب‌هنگام نیروهای امنیتی سریلانکا به معترضان واکنش‌های گسترده‌ای برانگیخت

۱۴۰۱/۴/۳۱

نیروهای امنیتی سریلانکا شب جمعه به یک محل تظاهرات ضد دولتی حمله و ۹ نفر را بازداشت کردند. این حمله، واکنش سیاستمداران، وکلا و دیپلمات‌های خارجی را برانگیخته است.

رهبر اپوزیسیون سریلانکا این یورش را "حمله بزدلانه"ای خوانده که وجهه بین‌المللی سریلانکا را به خطر می‌اندازد.

ساجیث پریماداسا، رهبر اپوزیسیون سریلانکا در صفحه رسمی توییتر خود نوشته است حمله بر گردهمایی مسالمت‌آمیز معترضان، حرکت بی‌فایده نیروی بی‌رحمی بود که جان بیگناهان را به خطر می‌انداخت.

کانون وکلای سریلانکا نیز با انتشار بیانیه‌ای گفته است:‌ "استفاده از نیروهای مسلح برای سرکوب اعتراضات غیرنظامی در اولین روز روی کار آمدن رئیس‌جمهور جدید، نفرت‌انگیز است و پیامدهای جدی بر ثبات اجتماعی، اقتصادی و سیاسی کشورمان خواهد داشت."

اتحادیه اروپا در سریلانکا، در توییتر نوشته است: "آزادی بیان برای انتقال قدرتی که در جریان است، ضروری بود."

سفیر ایالات متحده امریکا در سریلانکا نیز نگرانی عمیق خود را از حمله بر معترضان ابراز کرده و نماینده بریتانیا در این کشور بر اهمیت حق اعتراض مسالمت‌آمیز تاکید کرده است.
روز چهارشنبه نیز پس از انتخاب رئیس‌جمهور جدید سریلانکا از سوی پارلمان این کشور، معترضان بار به خیابان‌های پایتخت بازگشتند.

آنان رانیل ویکرمسنگه، رئیس جمهور جدید سریلانکا را نیز مسئول بحران اقتصادی و سیاسی می‌دانند و می‌گویند که او را نمی‌پذیرند و به اعتراضات خود ادامه می‌دهند.