حامد کرزی، رئیس‌جمهور سابق افغانستان باری دیگر از طالبان خواست تا به دختران بالاتر از صنف شش اجازه رفتن به مکتب بدهد. او می‌گوید که از خواست علما و بزرگان ولایت کنر مبنی بر بازگشایی مکاتب دخترانه حمایت می‌کند و از طالبان می‌خواهد با این کار «اهداف شوم بیگانگان» را ناکام کند.

آقای کرزی صفحه توییترش می گوید که پیشرفت یک جامعه به آموزش و تعلیم دختران و پسران آن بستگی دارد.

او با اشاره به نشست شماری از علما و بزرگان ولایت کنر، از طالبان می‌خواهد به خواست مردم تمکین کرده و درهای مکاتب دخترانه را باز کند.

آقای کرزی خطاب به طالبان می‌گوید: با باز کردن مکاتب دخترانه، اهداف شوم بیگانگان را ناکام و مردم و مملکت خود را صاحب آینده روشن سازید.»

بیش از ۳۰۸ روز می‌شود که دختران بالاتر از صنف شش از رفتن به مکاتب و آموزش، محروم شده‌اند.

زندگی زیر سلطه طالبان برای زنان افغانستان دشوار شده است. آنان حق کار، آموزش و رفت و آمد در بازار و جامعه را از دست داده‌اند.

دو روز پیش، نمایندگی سازمان ملل متحد برای افغانستان اولین گزارش حقوق بشری خود از سلطه ده ماهه طالبان بر افغانستان را نشر کرد.

مارکس پوتزل، معاون یوناما در افغانستان گفت که محروم شدن زنان و دختران از حقوق اساسی‌شان، یکی از برجسته‌ترین تخطی‌های حقوق بشری صورت گرفته از سوی طالبان افغانستان است.

این گزارش، نگرانی‌های خاصی در رابطه به عملکرد وزارت امر به معروف و ریاست استخبارات طالبان را برجسته کرده است.

بر اساس این گزارش، بسیاری از فرمان‌های وزارت امر به معروف طالبان، حقوق بشر و آزادی‌های اساسی افغان‌ها، به ویژه حقوق زنان و دختران را محدود می‌کند.

خبرها
گفت‌وگوی ویژه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید