زلنسکی: بدون بازپس‌گیری مناطق ازدست‌رفته، هیچ آتش‌بسی با روسیه شکل نخواهد گرفت

۱۴۰۱/۵/۱

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین می‌گوید آتش‌بس با روسیه بدون بازپس‌گیری مناطق از دست‌رفته، جنگ را طولانی می‌کند. او هشدار داد آتش‌بسی که به روسیه اجازه ‌تصرف سرزمین‌های اوکراین را دهد، تنها دامنه درگیری را گسترده‌تر می کند و به مسکو فرصت تجدید قوا برای حمله دوباره می‌دهد.

آقای زلنسکی در مصاحبه با روزنامه وال استریت ژورنال، درباره راکت‌های دوربرد کمک‌شده از سوی امریکا گفت: «کمک‌های تسلیحاتی غربی به شمول راکت‌های دوربرد امریکایی در حالی که تفاوت در میدان جنگ ایجاد می‌کند، اما بسیار کمتر از آنچه است که اوکراین برای تغییر مورد نظر در مواضعش نیاز دارد.»

به گزارش وال استریت ژورنال، او گفت: «توقف جنگ با فدراسیون روسیه به معنای این است که ما به روسیه فرصت استراحت می‌دهیم.»

وی گفت جامعه اوکراین بر این باور است که ابتدا باید تمام مناطق آزاد شود و سپس می‌توان درباره این که در قرن‌های آینده «با روسیه چه کنیم و چگونه زندگی کنیم، مذاکره کنیم.»

زلنسکی باری دیگر بر دریافت سیستم دفاع راکتی تاکید کرد و افزود: «نیاز مبرم‌تر سامانه‌های دفاع هوایی است که می‌تواند از موشک‌های دوربرد روسیه به شهرهایی که صدها مایل دورتر از خط مقدم هستند، جلوگیری کند.»

زلنسکی با اشاره به قرارداد امضا شده با روسیه برای بازگشایی صادرات غلات گفت: امتیازات دیپلماتیک به مسکو ممکن است بازارها را تا حدودی احیا کند، اما فقط یک مهلت موقت در آینده ایجاد خواهد کرد.

روسیه و اوکراین روز جمعه قراردادی مهم برای بازگشایی بنادر دریای سیاه اوکراین برای صادرات غلات امضا کردند. امضای این قرارداد، امیدها را برای کاهش بحران غذایی جهان ناشی از تهاجم روسیه افزایش داده است.