یک روز پس از توافق مسکو و کی‌یف؛ اوکراین از اصابت موشک‌های روسی بر بندر اودسا خبر داد

۱۴۰۱/۵/۱

یک روز پس از امضای توافقنامه صدور غلات از بنادر اوکراین، کی‌یف از اصابت موشک‌های روسی بر بندر اودسا در جنوب این کشور خبر داد. ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین گفت این حمله نشان می‌دهد که نمی‌توان به مسکو برای اجرای توافق اعتماد کرد. سازمان ملل و امریکا این حمله را محکوم کردند.

تلویزیون دولتی اوکراین به نقل ارتش این کشور گزارش داد که موشک‌ها آسیب جدی وارد نکرده است. یکی از وزرای دولت اوکراین به این رسانه گفته است که آمادگی برای از سرگیری صادرات غلات از بنادر دریای سیاه ادامه دارد.
فرماندهی ارتش اوکراین در جنوب این کشور گفت که دو موشک روسی کالیبر در نزدیکی یک تانک تیل در بندر اودسا اصابت کرد و دو موشک دیگر را سیتسم دفاع راکتی این کشور خنثی کرده است. یوری ایگنات، سخنگوی نیروی هوایی اوکراین گفت که این موشک‌ها از کشتی‌های جنگی در دریای سیاه از نزدیکی کریمه شلیک شده است.

رویترز به نقل از مقام‌های اوکراینی گزارش می‌دهد که اصابت این موشک‌ها به انبار غلات آسیب نرسانده است.

ماکسیم مارچنکو، والی منطقه اودسا گفت: «متاسفانه افرادی در نتیجه اصابت این موشک‌ها زخمی شده‌اند و زیرساخت‌های بندر نیز آسیب دیده است.»

محکومیت گسترده

رویترز گزارش می‌دهد که حمله موشکی روسیه بر بندر اودسای اوکراین، قرارداد صدور غلات را که روز گذشته میان کی‌یف و مسکو با میانجیگری ترکیه و سازمان ملل امضا شد نقض می‌کند.

زلنسکی می‌گوید: «این فقط یک چیز را ثابت می‌کند: مهم نیست روسیه چه می‌گوید و چه قولی می‌دهد، این کشور همواره راه‌هایی برای عدم اجرای توافقات خود پیدا خواهد کرد.»

یک سخنگوی سازمان ملل گفت، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل این حملات را "به صراحت" محکوم کرد و افزود که اجرای کامل توافق ضروری است.

خلوصی آکار، وزیر دفاع ترکیه نیز در بیانیه‌ای گفت: «در تماسی که با روسیه داشتیم، روس‌ها به ما گفتند که مطلقاً هیچ ارتباطی با این حمله ندارند و این موضوع را بسیار دقیق و با جزئیات بررسی می‌کنند.»

وی افزود: «چنین حادثه‌ای درست پس از توافقی که دیروز انجام دادیم، صورت می‌گیرد. این مایه نگرانی عمیق ما است.»
وزیر خارجه امریکا نیز حمله روسیه به بندر اودسای اوکراین را به شدت محکوم کرد. در بیانیه انتونی بلنکین آمده است: «این حمله تلاش‌ها برای ارسال غذا برای افراد گرسنه را مختل می‌کند و تعهد روسیه به توافق روز گذشته را زیر سوال می‌برد.»

خبرها
سفیران - فصل سوم
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید