طالبان و پاکستان بر سر انتقال زغال‌سنگ از دو مسیر جدید "به توافق رسیدند"

۱۴۰۱/۵/۲

منابع خبری می‌گویند مقام‌های پاکستانی و طالبان درباره صادرات زغال‌سنگ از دو مسیر جدید در خوست و پکتیا به‌توافق رسیده‌اند.

زغال‌سنگ افغانستان تا حال از گذرگاه تورخم در ننگرهار به پاکستان منتقل می‌شد، اما طبق توافق جدید از راه دند پتان پکتیا و غلام‌خان خوست نیز انتقال داده میشود.

منابع خبری به افغانستان اینترنشنال گفتند که قبل از این نیز زغال‌سنگ به طور قاچاق از راه غلام خان و دند‌پتان به پاکستان صادر می‌شد.

احمد ولی حقمل، سخنگوی وزارت مالیه طالبان به افغانستان اینترنشنال گفت که حالا به طور میانگین روزانه ده هزار تن زغال‌سنگ به پاکستان صادر می‌شود.

بعد از سقوط حکومت پیشین، صادرات زغال‌سنگ به پاکستان به طور روزافزون افزایش یافته است.

پاکستان که با کمبود انرژی مواجه است، معتقد است که واردات زغال‌سنگ از افغانستان به تضمین امنیت انرژی این کشور کمک خواهد کرد و توقع دارد که این صادرات روزانه به ۵۰ هزار تن برسد.

وزارت مالیه طالبان نیز می‌گوید، اگر تقاضا برای زغال‌سنگ افزایش پیدا کند، آنها میزان استخراج این سنگ را بیشتر خواهند کرد.

بعد از توقف صادرات زغال‌سنگ اندونیزیا به عنوان صادرکننده اصلی جهانی این سنگ و به‌دلیل جنگ اوکراین، قیمت زغال‌سنگ در بازارهای جهانی در هر تن به حدود ۴۰۰ دالر رسیده است. این در حالی است که یک ماه پیش قیمت زغال‌سنگ صادراتی افغانستان به پاکستان در هر تن ۹۰ دالر بود.

اما وزارت مالیه طالبان این قیمت را یک ماه قبل به ۲۰۰ دالر و به تاریخ ۱۶ ماه جاری میلادی به ۲۸۰ دالر افزایش داد.

نخست‌وزیر پاکستان ماه قبل گفته بود، برای خرید زغال‌سنگ به جای دالر، کلدار پاکستانی پرداخت خواهد شد، اما احمدولی حقمل ‌می‌گوید در مورد این سنگ به کدام کشور قرارداد ندارند و زغال‌سنگ افغانستان را در بدل افغانی می‌فروشند و گمرک این سنگ هم به افغانی است.

افتتاح معدن زغال‌سنگ در بامیان

مقام‌های طالبان از افتتاح یک معدن زغال‌سنگ در ساحه دشت قرغنه‌تو در مرکز بامیان خبر می‌دهند.

بر اساس گزارش باختر ، این معدن ۱۲۰۰ جریب زمین مساحت دارد و ۶۰۰ جریب آن از سوی ریاست شهرسازی و اراضی نقشه برداری و برای سرمایه‌گذاران توزیع شده است.

افغانستان تقریبا ۸۰ معدن زغال‌سنگ دارد که از میان آنها ۱۸ معدن استخراج می‌شود.