تصویری از یک فرمانده با فرزند جان‌باخته‌اش، به "نماد مقاومت" در برابر طالبان تبدیل شده است

۱۴۰۱/۵/۲

تصویری از یک فرمانده جبهه مقاومت که در برابر پیکر بی‌جان فرزندش زانو زده، به نماد مقاومت در برابر طالبان تبدیل شده است.

عکس فرمانده رحمن و فرزندش محمد زمان، توجه زیادی را جلب کرده است.

منبعی از اندراب گفت عکس لحظاتی پس از جان باختن محمد زمان در نبرد با طالبان را نشان می‌دهد.

پسر جوان از باشندگان قاسان ولسوالی اندراب‌های ولایت بغلان بود که در کنار پدرش در برابر حملات طالبان به این ولسوالی مقاومت می‌کرد.

او در جریان عملیات تصفیوی اخیری که طالبان در این ولسوالی به راه انداخته‌اند، جان باخته است.

امرالله صالح، معاون رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته که حاجی رحمن، مردی که در این تصویر دیده می‌شود هنوز در سنگر است.

اسد بودا، نویسنده اهل افغانستان این عکس را یک تصویر تاریخی از مقاومت اندراب خوانده و گفته است: "اگر قرار باشد روزی برای مقاومت اندراب مجسمه‌ای ساخته شود، آن مجسمه همین تصویر خواهد بود."

یعقوب یسنا، استاد دانشگاه گفته است دفاع از خانه و زندگی حق هر انسانی است. به گفته او "مرگ برای دفاع از زندگی و خانه دست‌یابی به افتخار و وقاری است که شجاعت کمایی این افتخار و وقار را هر کسی ندارد."

مجید قرار، اتشه فرهنگی سابق افغانستان در امریکا گفته است "فرمانده رحمان علیه اشغال می‌جنگد." برخی دیگر از کاربران شبکه‌های اجتماعی این تصویر را با تصاویری ارائه شده در بیت‌های شاهنامه فردوسی تشبیه کرده‌اند.

کاربری به نام داکتر محب‌الله نجات نوشته است: "این تصویر جاویدان نمایشگر شکوه شکست‌ناپذیر هندوکش است."

طالبان از هفته دوم ماه ثور به اینسو، موجی از حملات جدید خود را در ولسوالی‌های خوست فرنگ و اندراب‌های ولایت بغلان آغاز کردند.

دستکم در بیست روز گذشته این ولسوالی‌ها شاهد نبردهای شدیدی میان طالبان و نیروهای مربوط به جبهه مقاومت ملی افغانستان بوده است.

گزارش‌هایی از تلفات دو طرف جنگ در رسانه‌ها منتشر شده است.

روز پنجشنبه، ۱۶ سرطان جبهه مقاومت ملی افغانستان اعلام کرد که پرچم طالبان را از منطقه سچی بالا و پایین ولسوالی خوست پایین آورده و این دو منطقه را "از چنگال طالبان آزاد کرده است."

به دنبال نشر این ادعا، موجی از بازداشت و اعمال فشارهای جدید طالبان علیه غیرنظامیان در ولسوالی خوست ولایت بغلان به راه افتاده است.

یک مرد غیرنظامی به نام سیدامان عثمانی که بامداد دوشنبه، ۲۰ سرطان در قریه سچی بالای ولسوالی خوست ولایت بغلان توسط طالبان تیرباران شد

کشتار و خشونت گسترده علیه غیرنظامیان

یک روز بعد از پایین آوردن پرچم طالبان در این دو منطقه، طالبان به بازداشت گروهی مردان این ولسوالی دست زدند.

منابع مردمی از ولسوالی خوست ولایت بغلان گزارش دادند که طالبان روز جمعه، ۱۷ سرطان ۱۲نفر از مردان این ولسوالی را "خودسرانه بازداشت کردند."

این منابع می‌گویند ۲ نفر از بسته‌گان یک زندانی که برای پرسیدن وضعیت صحی و دلیل بازداشت به مقر ولسوالی طالبان رفته بودند، نیز دستگیر شده‌اند.

در رویدادی دیگر، منابع محلی تأیید کردند که ضیاالحق راید، کارمند محلی سابق وزارت مالیه در این ولسوالی بعد از سه روز شکنجه در زندان طالبان، تیرباران شده است.

منابع مردمی به افغانستان اینترنشنال گزارش دادند که طالبان بامداد دوشنبه، ۲۰ سرطان یک غیرنظامی به نام سیدامان عثمانی را در قریه سچی بالای ولسوالی خوست ولایت بغلان تیرباران کردند.

سیدامان مامور شهرداری پلخمری بود و برای گذراندن تعطیلات عید به دیدار خانواده به سچی بالا رفته بود.

جوان غیرنظامی به نام ضیاالحق راید که روز شنبه، ۱۸ سرطان بعد از چند روز شکنجه توسط طالبان کشته شد

روز دوشنبه، ۲۷ سرطان منابع محلی در ولایت بغلان می‌گویند که طالبان یک دگروال حکومت پیشین را با سه نفر از وابستگانش بازداشت کرده و یک برادر بیمار او را تیرباران کرده‌اند.

این فشارها علیه غیرنظامیان جمعه‌شب، ۲۹ سرطان نیز ادامه داشت. در این شب شماری از ساکنان روستای کاسه‌تراش قاسان ولسوالی اندراب مدعی شده‌اند که طالبان پس از یک درگیری با هواداران جبهه مقاومت ملی نیمه‌شب دست به جستجوی خانه به خانه زده و یک جوان هفده ساله به اسم شمس‌الله را در برابر چشمان خانواده‌اش تیرباران کردند.

خانواده این جوان، جسد این جوان را بامداد ۳۰ سرطان به مرکز ولسوالی ده صلاح، آوردند و دست به تظاهرات زدند، اما طالبان با آن‌ها اجازه ادامه تظاهرات را ندادند.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید