دادگاهی در چین علیه زنی حکم داد که می‌خواهد تخمک خود را منجمد کند

۱۴۰۱/۵/۲

شکایت زن مجردی که به دنبال حق منجمد کردن تخمک‌هایش بود، از سوی یک دادگاه در چین رد شد.

دادگاه گفته شفاخانه حق زن را در ممانعت از دسترسی او به فریز کردن تخمک‌هایش نقض نکرده است.

ترزا خو شکایت کرده که با حفظ تخم‌هایش می‌خواهد در آینده فرزند بیاورد اما شفاخانه مانع او شده است.

منجمد کردن تخمک به پروسه‌ای گفته می‌شود که در ‌آن زن تخمک خود را برمی‌دارد تا نگهداری کند و در سنی بالاتر از آن استفاده کند.

به نقل از روزنامه گاردین، ترزا خو تقریباً سه سال پس از اولین باری که این شکایت را ثبت کرد، حکم دادگاه را دریافت کرده است.

قانون ملی چین با صراحت افراد مجرد را از خدماتی مانند درمان‌های باروری منع نمی‌کند. این قانون به سادگی بیان می‌کند که "زن و شوهر" می‌توانند حداکثر سه فرزند داشته باشند.

اما در عمل، شفاخانه‌ها مقررات را به گونه‌ای اجرا می‌کنند که افراد را ملزم به ارائه سند ازدواج می‌کند.

به همین دلیل زنان مجردی که می‌خواهند فرزند به دنیا بیاورند، برای دسترسی به مزایای عمومی مانند مرخصی زایمان یا پوشش معاینات قبل از زایمان با مشکل مواجه شده‌اند.

در سال ۲۰۱۸، هنگامی که شو ۳۰ ساله بود، به شفاخانه‌ دولتی مربوط به زایمان زنان رفت تا در مورد فریز کردن تخمک‌هایش سوال کند.

پس از معاینه اولیه، به او گفته شد که نمی‌تواند به این اقدام دست بزند زیرا نمی‌تواند گواهی ازدواج خود را نشان دهد. او گفت که دکتر همچنین از او خواسته است که تخمک خود را برای بعد نگاه نکند و در جوانی صاحب فرزند شود.

او در بیانیه ویدیویی کوتاهی که در وی چت خود منتشر کرد، گفت: "من فکر می‌کنم این شکایت شکست خورده باشد، شاید این یک عقبگرد موقت باشد."

هنگامی که او برای اولین بار در سال ۲۰۱۹ شکایت خود را به دادگاه آورد، این شکایت به گونه گسترده توجه رسانه‌های داخلی چین را به خود جلب کرد. رسانه های محلی در آن زمان گفته بودند که شکایت حقوقی او علیه شفاخانه، اولین پرونده در این کشور است.

شفاخانه استدلال کرده است که انجماد تخمک، خطرات خاصی برای سلامتی دارد. شفاخانه همچنین گفته است که به تعویق انداختن بارداری "مشکلاتی" مانند خطراتی برای مادر در دوران بارداری به بار خواهد آورد. شفاخانه همچنین گفته است که در صورتی که میان والدین و فرزندشان فاصله سنی زیادی وجود داشته باشند، سبب شکل‌گرفتن مشکلات روانی و اجتماعی خواهد شد.

شفاخانه همچنین اعلام کرده است که خدمات انجماد تخمک تنها برای زنانی ارائه می‌شود که نمی‌توانند به روش طبیعی باردار شوند. این نهاد اذعان کرده است که این خدمات برای زنان سالم ارائه نمی‌شود.

شو گفته است که قصد دارد علیه این حکم دادگاه پرونده‌ای برای تجدید نظر دادگاه ترتیب بدهد.

او گفته است: "قطعاً روزی خواهد رسید که که ما حاکمیت بر بدن خود را پس خواهیم گرفت."