رئیس جمهور جدید سریلانکا: اعتراضات مسالمت‌آمیز ضد دولتی می‌تواند ادامه یابد

۱۴۰۱/۵/۲

رئیس‌جمهور جدید سریلانکا روز یکشنبه گفت که تظاهرات غیرخشونت‌آمیز علیه دولتش از جمله در کلمبو، پایتخت تجاری ادامه خواهد یافت.

بامداد جمعه، یک روز بعد از ادای سوگند رانیل ویکرمسینگه صدها نیروی امنیتی با یورش به کمپ معترضان در خارج از دفتر ریاست جمهوری، آنرا متلاشی کردند.

این اقدام نیروهای امنیتی نگرانی سرکوب گسترده‌تر معترضان بعد از به‌قدرت رسیدن ویکرمسینگه را افزایش داد.

اما دفتر رئیس‌جمهور جدید سریلانکا در بیانیه‌ای گفته: "رئیس جمهور رانیل ویکرمسینگه در دیدار با دیپلومات‌های مستقر در کلمبو بر تعهد سریلانکا به حمایت از حقوق تجمع مسالمت‌آمیز و بدون خشونت تاکید کرده است."

یورش روز جمعه با محکومیت سازمان ملل و نمایندگان غربی مواجه شد و از دولت جدید سریلانکا خواستند با معترضان خویشتن داری کند. آنها همچنین گفتند که استفاده از زور می‌تواند این کشور را بی ثبات کند که از بدترین بحران اقتصادی خود در هفت دهه گذشته رنج می برد.

به سبب وضعیت بد اقتصادی و بی‌کاری در پی اعتراضات گسترده‌ای که به دلیل آن گوتابایا راجاپاکسا، رئیس‌جمهور سابق سریلانکا استعفا داد، ویکرمسینگه در یک رای‌گیری پارلمانی به‌قدرت رسید.

این کشور ۲۲ میلیون نفری دائماً از کمبود مواد سوخت، غذا و سایر ضرورت‌های اولیه رنج می برد و با کمبود ارز برای واردات کالاهای اساسی مواجه است.