سرویس اطلاعات نظامی اوکراین: ممکن است در سفر به تهران از نسخه بدلی پوتین استفاده شده باشد

۱۴۰۱/۵/۲

کریلو بودانوف، رییس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین می‌گوید ممکن است ولادیمیر پوتین در سفر اخیر به تهران از نسخه بدل خود استفاده کرده باشد.

بودانوف در گفت‌وگو با شبکه ۱+۱ اوکراین می‌گوید از پوتین در سفر تهران رفتارهای غیرمعمولی سر زده و "عجیب به نظر می‌رسیده است."

رئیس سرویس اطلاعات نظامی اوکراین ادعا کرد که پوتین در طول سفرش در ایران با سرعتی بیش از حد معمول راه می‌رفت و نسبت به سفرهای قبلی بیشتر نسبت به فضای اطرافش هوشیار به نظر می‌رسید.

او همچنین خاطرنشان کرد که پوتین در سفر به تهران در برخورد با مقام‌هایی که برای خوشامدگویی آمده بودند واکنشی خوشحال داشت. این در حالی است که او در چنین موقعیت‌هایی عمدتا چهره‌ای بی تفاوت از خود نشان می‌دهد.

به گزارش روزنامه بریتانیایی مترو، پوتین در زمان دیدار با رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهوری ترکیه، در تهران نیز معذب به نظر می‌رسید و حرکات صورت او غیرمعمول بود.

رییس‌جمهوری روسیه روز سه‌شنبه، ۲۸ سرطان برای شرکت در نشست سه‌جانبه با ایران و ترکیه به عنوان کشورهای تضمین‌کننده طرح موسوم به "روند آستانه" به تهران سفر کرد.

پوتین از پنج ماه پیش که روسیه به اوکراین حمله کرد، تنها به تاجیکستان و ترکمنستان سفر کرده و حضورش در تهران، نخستین سفر او به بیرون از جمهوری‌های شوروی سابق طی این پنج ماه است.

سفر پوتین همچنین چند روز پس از سفر جو بایدن به اسرائیل و عربستان سعودی انجام شد.

پوتین دو سال پیش تایید کرده بود وقتی که روسیه در اوایل دهه ۲۰۰۰ هدف حمله‌های تروریستی قرار گرفته بود، مقام‌های روسیه به او توصیه کردند که از نسخه بدل خود استفاده کند.

به گفته پوتین، مقام‌های روسیه در آن زمان خاطرنشان کرده بودند که در رویدادهایی که ممکن است در آن رییس‌جمهوری هدف حمله قرار گیرد، باید بدل او حضور پیدا کند.

در گذشته نیز درباره استفاده رهبران کرملین از بدل گزارش‌هایی منتشر شده و بر اساس گزارش‌ها، استالین، رهبر پیشین شوروی، و برژنف، دبیرکل پیشین حزب کمونیست شوری، نیز از بدل استفاده می‌کردند.

از سوی دیگر، از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، برخی گمانه‌زنی‌ها درباره وضعیت جسمی و حتی روانی پوتین مطرح شده است.

از آنجا که در روسیه تنها پوتین اختیار استفاده از زرادخانه عظیم هسته‌ای این کشور را دارد، سرویس‌های امنیتی و اطلاعاتی غربی در تلاش اند وضعیت سلامت جسمی و روانی پوتین را دنبال کنند.

در حالی که طی هفته‌های گذشته گزارش‌هایی مبنی بر ابتلای پوتین به سرطان و حتی عمل جراحی او منتشر شده، یک منبع سرویس امنیت فدرال روسیه در اوایل خرداد ماه تایید کرد که وضعیت سرطان رئیس‌جمهور روسیه پیشرفته است.

با این حال، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه، ماه گذشته گمانه‌زنی‌ها را درباره بیماری احتمالی ولادیمیر پوتین رییس‌جمهور این کشور رد کرد و اطمینان داد که پوتین هیچ نشانه‌ای از بیماری را ندارد.

خبر ورزشی
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید