طنز سیاسی؛ "قطعه صفر" طالبان ایجاد شد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۰۳

وزارت دفاع طالبان خبر داد که قطعه صفر این گروه اخیراً در کابل ایجاد شده است و سر از هفته آینده دست به عملیات‌ گوناگون خواهد زد.

در خبرنامه این وزارت آمده است که اعضای قطعه صفر از مهارت‌های خاص نظامی همچون راه رفتن بر دو پا، خوردن غذاهای پخته‌شده بر روی آتش، تکلم با دهان، استفاده از ابزار مدرن کشتار غیرنظامیان و تفکیک گیاهان خوردنی از گیاهان هرز، مخصوصاً پلاستیک، بهره‌مند اند.

به گفته این وزارت نیروهای قطعه صفر طالبان آموزش‌های کماندویی دیده‌اند و می‌توانند تا یک ماه گرسنه بمانند و از علف کوهی، مال مردم، مالیه کراچی‌وان‌ه، معاش معلمان و حق‌الزحمه آدم‌ربایی تغذیه کنند. این نیروها با طبیعت هماهنگ هستند، از تولیدات صنعتی مانند صابون، عطر، سلمانی و مسواک استفاده نمی‌کنند و با حشراتی که به مَسکن نیاز داند، به‌گونه مسالمت‌آمیز زندگی می‌کنند.

لباس نیروهای قطعه صفر توسط شرکت مانکی‌ویر کشور بلجیم طراحی شده است. این لباس چرک‌بردار از شش متر تکه ضدآب ساخته شده تا باران نتواند از آن عبور کند و به عرق‌ باقی‌مانده از دو سال پیش بر روی لباس، آسیب برساند. پیراهن این یونیفرم به لحاظ بلندی از شانه شروع تا چهار انگشت زیر زانو می‌رسد، دو آستین دارد و سوراخ بزرگی به‌صورت ماهرانه در بالای آن گذاشته شده تا کماندوها بتوانند سرشان را از آن بیرون کنند. این یونیفرم نظامی تنبان ندارد.

شرکت مانکی‌ویر در توصیف یونیفرم نظامی قطعه صفر نوشته است که این لباس مطابق با نیازهای کماندوهای طالب و آب و هوای افغانستان طراحی شده است. مثلاً جوراب از جمع پوشیدنی‌ها حذف شده تا کماندوها بتوانند راحت‌تر نفس بکشند و سریع‌تر فکر کنند.

مولوی یعقوب، وزیر دفاع طالبان گفته است که از این نیروها به‌زودی برای مهار شورشیان دختر که می‌خواهند به مکتب بروند و تروریست‌های زن که می‌خواهند بیرون از خانه کار کنند و درآمد داشته باشند استفاده خواهد شد. او گفته است که هم‌اکنون تعداد این نیروها به شش‌ها تن می‌رسد اما اگر دفتر سازمان ملل کمک‌های نقدی خود هفته‌وار خود را ادامه دهد طالبان می‌تواند تا سال آینده تولید این کماندوها را به ابعاد صنعتی گسترش دهند و برای عملیات‌های ویژه تروریستی به کشورهای منطقه و جهان صادر کنند.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

گفت‌وگوی ویژه
خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

پادکست‌ها