نخست وزیر سابق اسرائیل: ایران در آستانه تبدیل شدن به یک کشور اتومی است

۱۴۰۱/۵/۴

ایهود باراک، صدراعظم پیشین اسرائیل در مقاله‌ای در هفته نامه «تایم» نوشت که هیچ تلاشی، از جمله حملات نظامی، جلو تبدیل شدن ایران به یک قدرت هسته‌ای را نخواهد گرفت.

به اعتقاد او، ایران در چند سال گذشته به یورانیوم غنی شده برای یک دستگاه اتومی و تکنولوژی ساخت سلاح اتومی رسیده است.

به گفته او، «اگر ایران در ۲۰۱۸، هفده ماه از رسیدن به آستانه هسته‌ای شدن دور بود، امروز این به کمتر هفده روز است.»

اعضای شورای امنیت سازمان ملل به علاوه آلمان، در ۲۰ سال گذشته تلاش کرده اند که با نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران، مانع از دستیابی این کشور سلاح اتومی شوند. باراک اعتقاد دارد که اعضای شورای امنیت در این کار ناکام مانده اند و ایران همانند کوریای شمالی و پاکستان به رغم فشار و نظارت بین المللی، در آستانه ورود به کلوپ‌ کشورهای اتومی قرار دارد.

نخست وزیر پیشین اسرائیل هشدار می‌دهد که ایران قابلیت این را دارد که در ۱۸ الی ۲۴ ماه، کلاهک اتومی را روی راکت‌های دوربرد خود قرار دهد.

از نظر ایهود باراک، ملاهای جمهوری اسلامی برای محافظت از رژیم خود به قدرت هسته‌ای نیاز دارند و هیچ چیزی، از جمله خرابکاری فنی و حملات محدود اسرائیل و امریکا به تاسیسات اتومی ایران، جلو شان را گرفته نمی‌تواند.

نخست وزیر پیشین اسرائیل اعتقاد دارد که مهمترین ریسک مجهز شدن جمهوری اسلامی به سلاح اتومی بی اعتبار شدن پیمان منع گسترش سلاح هسته‌ای است. زیرا، بعد از ایران، کشورهای مصر، عربستان و ترکیه به سوی دستیابی به سلاح اتومی گام برخواهند داشت.