حکومت میانمار چهار فعال دموکراسی را به اتهام کمک به انجام "اقدامات تروریستی" اعدام کرد

۱۴۰۱/۵/۳

حکومت نظامی میانمار روز دوشنبه اعلام کرد که چهار فعال دموکراسی را به اتهام کمک به انجام "اقدامات تروریستی" اعدام کرده است.

این اعدام‌ها که باعث محکومیت گسترده‌ی شده است، به نظر می‌رسد که اولین اعدام‌ها در چند دهه اخیر در این کشور باشد.

نظامیان یک سال پیش قدرت را به‌دست گرفتند.

این چهار مرد که در دادگاه‌های غیرعلنی در جنوری و اپریل به اعدام محکوم شدند، متهم به کمک به شورشیان برای مبارزه با ارتشی شدند که سال گذشته در کودتا قدرت را به دست گرفت و سرکوب خونینی را علیه مخالفان خود به راه انداخت.

دولت وحدت ملی میانمار، یک دولت در سایه که توسط حکومت نظامی غیرقانونی شناخته شده، اعدام‌ها را محکوم کرد و خواستار اقدام بین‌المللی علیه ارتش حاکم شد.

روزنامه گلوبال نیو لایت میانمار نوشته که در میان اعدام شدگان، کیاو مین یو، فعال دموکراسی، معروف به جیمی، و فیو زیا تاو، قانونگذار سابق و هنرمند هیپ هاپ بودند.

این دو نفر که از متحدان آنگ سان سوچی، رهبر برکنار شده میانمار بودند، در ماه جون اعتراض خود به این احکام از دست دادند. دو نفر دیگر که اعدام شدند هلا میو آنگ و آنگ تورا زاو بودند.

در پی انتخابات پارلمانی سال ۲۰۲۰ در میانمار، حزب ائتلاف برای دموکراسی به رهبری خانم سوچی توانست اکثریت کرسی‌ها را از آن خود کند. اما ارتش نتیجه رای‌گیری را باطل اعلام کرد و با زندانی کردن رهبران این حزب، از جمله آنگ سان سوچی بار دیگر قدرت را در دست گرفتند.

کودتا در میانمار اعتراضات گسترده‌ای را برانگیخت اما به سرعت سرکوب شد.