نماینده پارلمان اوکراین به ایران‌اینترنشنال: اگر ایران به روسیه پهپاد بدهد غرب پاسخ می‌دهد

۱۴۰۱/۵/۴

اینا ساوسون، نماینده پارلمان اوکراین، به ایران اینترنشنال گفت: «در صورتی که تحویل طیاره‌های بدون سرنشین ایرانی به روسیه تایید شود، غرب و امریکا واکنش نشان خواهند داد.»

یک مشاور رییس‌جمهور اوکراین نیز تاکید کرد که کی‌یف در این زمینه به دولت ایران اعتماد ندارد.

ساوسون در گفت‌وگو با ایران‌اینترنشنال با اشاره به تاثیر حمایت احتمالی نظامی تهران از مسکو بر موقعیت کلی جنگ گفت: «مقام‌های امریکایی به طور واضح گفته‌اند در صورت حمایت نظامی دولت ایران از روسیه در مقابل اوکراین، امریکا تحریم‌های شدیدتری علیه دولت ایران اعمال خواهد کرد.»

در هفته‌های اخیر تعدادی از مقام‌های امریکایی نسبت به ارسال طیاره‌های بدون سرنشین ساخت ایران به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین هشدار داده‌اند.

یک روز پس از سفر پوتین به تهران، مقام‌های پنتاگون، سازمان سیا و وزارت خارجه با هشدار نسبت به هر گونه اقدام جمهوری اسلامی در ارائه طیاره بدون سرنشین به روسیه در میانه جنگ اوکراین، روی آوردن روسیه به ایران را نشان‌دهنده شدت انزوای مسکو در نتیجه حمله به اوکراین خواندند.

لوید آستین، وزیر دفاع امریکا، نیز در یک نشست خبری در کنار جنرال مارک میلی، رییس ستاد مشترک ارتش امریکا، درباره نگرانی‌ها از ارسال طیاره بدون سرنشین از سوی جمهوری اسلامی به روسیه برای کمک به این کشور در تهاجم به اوکراین، گفت: «ما به ایران توصیه می‌کنیم این کار را انجام ندهد. ما فکر می‌کنیم این کار ایده بسیار، بسیار بدی خواهد بود.»

علاوه بر نماینده پارلمان اوکراین، الکساندر رودنیانسکی، مشاور ولودیمیر زلنسکی رئیس‌جمهور اوکراین نیز به ایران‌اینترنشنال گفت: «این اخبار برای ما باعث نگرانی است اما در چند سال گذشته، یا شاید حتی یکی دو دهه گذشته، روسیه به طور روزافزونی به رژیمی مثل رژیم ایران تبدیل شده است. سرکوب بیشتر شده و اکنون به یک رژیم خودکامه و حتی یک دیکتاتوری تمام‌عیار تبدیل شده است.»

مشاور زلنسکی ادامه داد: «روسیه تحت رهبری پوتین به دنبال برپایی یک رژیم مثل ایران است. یک رژیم سرکوبگر که دایم از دروغ، فریب و تروریسم برای ماندن در قدرت استفاده می‌کند. بنابراین اتحاد میان ایران و روسیه جای تعجب ندارد.»

او با تاکید بر این که اوکراین در روابط خود با تهران «محتاط» و «هوشیار» است، درباره احتمال فروش طیاره‌های بدون سرنشین ایرانی به روسیه گفت ایران خیلی سریع این احتمال را رد کرد، اما اوکراین به این اظهارات ایران اعتماد نمی‌کند.

این مقام اوکراینی همچنین گفت: «ما احتمال فروش طیاره‌های بدون سرنشین ایرانی به روسیه را منتفی نمی‌دانیم تا زمانی که خلافش با سند و مدرک به ما ثابت بشود. با شناختی که ما از رژیم ایران داریم این انتظار را داریم که نوعی به روسیه کمک تسلیحاتی کند.»

او با اشاره به بهانه «دروغی» که روسیه برای حمله به اوکراین از آن استفاده کرد، افزود که اکنون ایران نیز در این زمینه «دروغ» می‌گوید.

علی خامنه‌ای هفته گذشته در دیدار با پوتین در تهران از حمله روسیه به اوکراین دفاع کرد و خطاب به او گفت: «در قضیه اوکراین چنانچه شما ابتکار عمل را به دست نمی‌گرفتید، طرف مقابل با ابتکار خود، موجب وقوع جنگ می‌شد.»

رهبر جمهوری اسلامی ایران همچنین این ادعا را مطرح کرد که «اگر جلو ناتو در اوکراین گرفته نمی‌شد، مدتی بعد به بهانه کریمه، همین جنگ را به راه می‌انداختند.»

نانسی پلوسی، رییس مجلس نمایندگان امریکا در واکنش به اظهارات اخیر خامنه‌ای درباره جنگ اوکراین به ایران اینترنشنال گفت: «حرف خامنه‌ای اهمیتی ندارد، آنچه مهم است تسلیحاتی است که ممکن است او در اختیار روسیه قرار دهد.»

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید