رسانه‌های پاکستان دیدار تقی عثمانی با رهبر طالبان پاکستانی در کابل را بی‌نتیجه خواندند

۱۴۰۱/۵/۵

مفتی تقی عثمانی، مشهور به مفتی اعظم و شماری از علمای پاکستانی با نور ولی محسود، رهبر طالبان پاکستانی در کابل دیدار کرد. به گزارش رسانه‌های پاکستانی آقای عثمانی اما نتوانسته طالبان پاکستانی را متقاعد سازد تا موضع خود را در مذاکرات صلح با مذاکره‌کنندگان پاکستانی ملایم‌تر کند.

مفتی عثمانی روز دوشنبه در راس یک هیئت علمای دینی پاکستان به کابل آمد و هدف از این سفر متقاعد ساختن طالبان پاکستانی به آتش‌بس و دست برداشتن از جنگ علیه اسلام‌آباد گزارش شد.

این هیئت روز سه‌شنبه از رهبری تحریک طالبان پاکستان خواست تا از درخواست خود برای لغو ادغام مناطق قبایلی صرف نظر کند اما طالبان پاکستانی این پیشنهاد را رد کرد. مناطق قبایلی پاکستان در سال ۲۰۱۸ میلادی از حالت نیمه خودمختار خارج و تحت اداره ایالت خیبرپختونخوا قرار گفت.

مقامات پاکستانی خواهان انحلال این سازمان، گذاشتن سلاح به زمین و احترام به قانون اساسی هستند، در حالی که تحریک طالبان پاکستان به دنبال خروج نیروهای امنیتی از مناطق قبایلی، لغو ادغام این مناطق، تطبیق شریعت در پاکستان و آزادی جنگجویانش است.

هیئت علمای پاکستانی به رهبری مفتی تقی عثمانی، پیش از سفر به کابل با برخی از مقام‌های نظامی پاکستان در پیشاور نیز دیدارهایی داشته است.

روزنامه اکسپرس تریبون پاکستان به نقل از منابع خود از میان طالبان پاکستانی گزارش می دهد که این گروه نمی‌تواند به علما اعتماد کند. به گزارش این روزنامه، تا زمانی که تضمین‌های مشخص از سوی تشکیلات نظامی پاکستان دریافت نگردد، طالبان پاکستانی به دیدارشان با علما اهمیت نمی‌دهند.

اکسپرس تریبون گزارش می‌دهد که این هیئت امروز چهارشنبه نیز در کابل خواهد ماند تا آخرین تلاش خود را برای متقاعد کردن رهبری تحریک طالبان پاکستان به نرم کردن موضع خود انجام دهد.

یک عضو هیئت مذکور به اکسپرس تریبون گفت که رهبری تحریک طالبان پاکستان با صبر و حوصله به سخنان آنها گوش داد، اما از خواسته‌های خود صرف نظر نکرد.

خبرها
دنیاهای کهن
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید