سخنگوی طالبان به نقل از ملا هبت‌الله: مردم حق ساختن قانون‌ را ندارند

۱۴۰۱/۵/۵

ذبیح‌الله مجاهد در خبری که در مورد «دیدار هبت‌الله آخندزاده با والیان در کندهار» نشر کرده، می‌گوید که رهبر طالبان با انتقاد از دولت پیشین گفته است، «قوانینی که توسط مردم ساخته شود، غیرقابل اجرا است.»

او تاکید کرده قوانین و فیصله‌های دولت نباید به «خواست مردم» ساخته و اجرا شود.

در خبرنامه طالبان از «جلسه بزرگ» هبت‌الله با والیان طالبان یاد شده است، اما این گروه هیچ ویدیو و عکسی از این نشست انتشار نداده است.

به نقل از خبرنامه طالبان، رهبر این گروه با انتقاد از «نظام جمهوریت» در افغانستان گفت که در آن مردم «مطابق میل خود» قانونگذاری می‌کردند و او قوانین ساخته دولت و نمایندگان مردم افغانستان را بی‌اعتبار دانسته است.

در دولت پیشین قوانین توسط وزارت عدلیه ساخته می‌شد و برای تصویب نمایندگان مردم به پارلمان افغانستان ارسال می‌گردید. بنا به ماده سوم قانون اساسی دولت پیشین افغانستان، قانونگذاران هیچ قانونی را مخالف «احکام دین اسلام» تصویب کرده نمی‌توانستند.

به نقل از طالبان، هبت‌الله آخندزاده این شیوه قانونگذاری را «ضد احکام الهی» توصیف نموده است. به گفته او، «قوانینی که توسط مردم ساخته می‌شود، قابل تطبیق نیست. در امارت اسلامی تنها احکام الله جاری است و فیصله‌ها بنا به میل مردم گرفته نمی‌شود.»

او از والیان خود خواسته است تا «فیصله های رهبری خود را که مطابق شریعت است، با تندی اجرا کنند و از اعتراض به آن خودداری ورزند.»

او با لحن هشدار آمیزی، «اهانت به بزرگان» طالبان را «اهانت به الله تعالی» دانسته است.

پس از ممنوعیت تعلیم دختران دانش‌آموز دوره ثانوی و همچنان آزار و اذیت مردم توسط اداره امربالمعروف و نهی از منکر طالبان، حکومت ها و شخصیت های داخلی و بین المللی از طالبان خواسته اند که در تصمیم های تندروانه خود تجدیدنظر کند.

رهبر طالبان بدون اشاره به آموزش دختران بار دیگر تاکید کرده است که «فرمان ۶ ماده‌ای» او به طور جامع اجرا شود.

در این فرمان منتسب به هبت‌الله که در ۱۲ قوس ۱۴۰۰ صادر شد، هیچ اشاره‌ای به حقوق اساسی زنان، چون کار و آموزش، نشده و بیشتر بر موضوعات خانواده، ازدواج، میراث زن و نکوهش برخی سنت‌های ناپسند اجتماعی تاکید شده بود.

جهان‌نما
خبرها
نوای همسایه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید