هشدار شی‌جین پینگ به بایدن: برسر تایوان با «آتش بازی نکنید!»

۱۴۰۱/۵/۶

همزمان با احتمال افزایش سفر رئیس کانگرس امریکا به تایوان، رئیس جمهور چین پنجشنبه در یک صحبت تیلفونی با جو بایدن هشدار داد که امریکا به خاطر تایوان «با آتش بازی نکند.»

شی سفر مقامات امریکایی به تایوان را نقض «اصل چین واحد» پنداشته و تاکید کرد که مخالف اعلام استقلال تایوان است.

«اصل چین واحد» اشاره به تایوان به عنوان بخشی از خاک چین دارد و تمام کشورهای دنیا از جمله امریکا به رغم روابط نزدیک با تایوان، این اصل را پذیرفته اند. این در حالیست که تایوان خود را کشوری مستقل از چین می‌داند و مایل است که چین و کشورهای دیگر آن را به رسمیت بشناسند.

بیجینگ از زمان قوت گرفتن احتمال سفر نانسی پلوسی به تایپه که هنوز زمان دقیق آن مشخص نیست، به طور پیوسته نسبت به پیامد‌های منفی آن هشدار داده است. به گزارش رویترز، شی مشخص به بایدن گفته است: «آنانی که با آتش بازی می‌کنند، به خود آسیب می‌زنند. امیدوارم که امریکا این واقعیت را به طور واضح ببیند.»

به نقل از کاخ سفید، جو بایدن به همتای چینی خود گفته است که سیاست امریکا در قبال مساله تایوان تغییر نخورده است. رئیس جمهور امریکا تاکید کرده است که مخالف اقدامات یکجانبه چین برای تغییر وضعیت تایوان و به خطر انداختن صلح و ثبات در این کشور است.

در گفتگوی دو ساعته رهبران چین و امریکا در کنار مساله تایوان روی موضوع تهاجم روسیه به اوکراین نیز بحث شده است که چین از موضع گیری علیه آن خودداری ورزیده است و همانند روسیه، تقصیر این جنگ را در پای تحریکات امنیتی و سیاسی واشنگتن گذاشته است.

واشنگتن روابط رسمی با تایوان ندارد، اما امریکا بنا به قوانین و تعهدات قبلی، خود را متعهد به ارسال کمک‌ها و تقویت نظامی تایوان در برابر حمله احتمالی چین می‌داند.

جهان‌نما
خبرها
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید