وزارت خارجه امریکا از راه اندازی سازوکار تماس و مشوره با جامعه مدنی افغانستان خبر داد

۱۴۰۱/۵/۶

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا پنجشنبه در بیانیه‌ای اعلام کرد که در همکاری با چند نهاد افغان و امریکایی میکانیزم مشوره با «زنان و جامعه مدنی افغانستان» را ایجاد کرده است.

به گفته او، امریکا با این سازوکار می‌خواهد روابط خود را با افراد و گروه‌های تاثیرگذار افغان عمیق‌تر کند.

رینا امیری، نماینده حکومت امریکا برای زنان افغانستان در توییترش در مورد این پلاتفورم نوشت که می‌خواهد با این سازوکار، «به تاثیرگذاری دیدگاه‌ها و خواسته‌های متفاوت افغان‌ها در داخل و خارج از افغانستان کمک کند.»

امیری در چند ماه گذشته با چهره‌های فعال و شناخته شده زنان و نمایندگان هزاره‌های افغانستان دیدار کرد که پس از تسلط طالبان بیشتر از هر گروه دیگر در افغانستان آسیب دیده اند.

در بیانیه وزیر خارجه امریکا اذعان شده است که «با روی کارآمدن طالبان حقوق و آزادی‌های اساسی زنان، دختران، اقلیت‌های قومی و مذهبی و خبرنگاران افغان خیلی سریع در معرض از دست رفتن قرار گرفته است.»

او افزود که این پلاتفورم در واکنش به تلاش‌های آنان به این وضعیت به وجود آمده است.

بنا به اطلاعات وزارت خارجه امریکا، میکانیزم جدید مشورتی می‌خواهد پلاتفورمی برای گروه‌ها و فعالین حقوق زنان و جامعه مدنی، خبرنگاران، دانشگاهیان، حقوقدانان و علمای دینی در داخل و خارج از افغانستان باشد.

در این طرح نهادهای تحقیقاتی چون شورای اتلانتیک، انستیتوت صلح امریکا، انستیتوت زنان، صلح و امنیت دانشگاه جورج تاون و چند مرکز دیگر با وزارت خارجه امریکا همکاری دارند.

گفت‌وگوی ویژه
دیدگاه
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید