طالبان و امریکا در مورد پول‌های مسدودشده افغانستان و مسائل اقتصادی گفتگو کردند

۱۴۰۱/۵/۶

وزارت خارجه طالبان می‌گوید که هئیت این گروه در تاشکند روز چهارشنبه با هیئت امریکایی در مورد پول‌های مسدود شده و شماری از مسائل اقتصادی گفتگو کردند.

معاون سخنگوی این وزارت می‌گوید که هیئت طالبان در دیدار خود با معین وزارت خزانه‌داری امریکا خواستار آزادسازی پول‌های افغانستان شد.

حفیظ ضیا احمد، معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان در توییتر نوشت: «هیئت افغانستان به سرپرستی مولوی امیر خان متقی در تاشکند با طرف امریکایی دیدار و در مورد دارایی‌های مسدود شده افغانستان، ثبات اقتصادی، کمک‌های بشردوستانه و برخی مسائل دیگر اقتصادی گفتگو کردند.»

وزارت خزانه‌داری امریکا و هیئت اعزامی این کشور به نشست تاشکند، تاکنون در باره این دیدار چیزی نگفته است. اما نماینده خاص امریکا برای افغانستان پس از پایان این نشست گفت که مقامات امریکایی به گفتگو با «تکنوکرات‌های افغان و طالبان بر سر ثبات اقتصادی» افغانستان ادامه می‌دهند.

خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود گزارش داد که پیشنهادهایی میان امریکا و طالبان برای آزادسازی ذخایر بانک مرکزی افغانستان در یک «صندوق امانی» رد و بدل شده است. با این حال، خودداری طالبان از برکناری سرپرست بانک مرکزی افغانستان، یکی از موارد اختلافی جدی میان دو طرف است.

یک منبع از میان طالبان به رویترز گفت که طالبان ایجاد صندوق را رد نمی‌کند اما با پیشنهاد امریکا مبنی بر این‌که طرف سوم کنترول پول آزاد شده بانک مرکزی را در اختیار بگیرد، مخالفت کرده‌اند.

وزارت خارجه طالبان بدون ارایه جزئیات می‌گوید که در این دیدار به شمول وزیر خارجه این گروه، هدایت الله بدری، وزیر مالیه و معین بانک مرکزی افغانستان نیز حضور داشته اند.

معاون سخنگوی وزارت خارجه طالبان می‌گوید که هیئت طالبان با معین وزارت خزانه‌داری امریکا و تیم فنی آن در این دیدار «گفتگوهای عمیقی» انجام داده و خواستار آزادسازی پول‌های افغانستان شده است.

خبر ورزشی
خبرها
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید