نماینده پوتین: اگر احمد مسعود آماده باشد، احتمالا می‌تواند نقشی در ساختار قدرت داشته باشد

۱۴۰۱/۵/۶

نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان می‌گوید رهبران طالبان به او گفته‌اند آماده ارتباط و گفتگو با احمد مسعود هستند. ضمیر کابلوف در یک نشست خبری گفت اگر احمد مسعود هم آماده باشد، احتمالا می‌تواند نقشی در ساختارهای قدرت داشته باشد، اما برای این منظور مقاومت باید متوقف شود.

به گزارش روزنامه کامرسانت روسیه، نماینده پوتین روز پنجشنبه ۶ اسد، در یک نشست خبری گفت هر گونه تلاش برای حمایت از مخالفان مسلح به معنای از سرگیری جنگ داخلی بر مبنای قومی - سیاسی است و روسیه حامی چنین رویکردهایی نیست.

این اظهارات در حالیست که پیش از این گزارش‌هایی مطرح شده بود که احمد مسعود و طالبان در مسکو دیدارهایی داشته‌اند.

افزایش سه برابری جنگجویان داعش در افغانستان

نماینده رئیس‌جمهور روسیه در امور افغانستان در این نشست خبری از افزایش جنگجویان داعش در افغانستان هم خبر داد.

او گفت از زمان روی کار آمدن طالبان، شمار جنگجویان داعش در افغانستان سه برابر شده است.

ضمیر کابلوف افزود که در حدود یک سال گذشته از زمان به قدرت رسیدن طالبان، تعداد جنگجویان داعش در افغانستان به ۶ هزار نفر افزایش یافته است.

آقای کابلوف تصریح کرد که افزایش جنگجویان داعش «منفی‌ترین جنبه وضعیت افغانستان است.»

او گفت این وضعیت نه تنها به خود افغانستان که برای منافع ملی شرکای روسیه چون ایران، پاکستان و چین نیز خطر ایجاد می‌کند.

به گفته کابلوف، در نتیجه تحریم‌ها، طالبان منابع مالی کافی هم برای افزایش توانایی نیروهای خود در مقابله با تروریست‌ها را ندارد.

تولید مواد مخدر در افغانستان ادامه دارد

آقای کابلوف که در این نشست خبری درباره نتایج سفر خود به تاشکند و کنفرانس بین‌المللی درباره افغانستان توضیح می‌داد افزود تولید مواد مخدر در افغانستان به رغم ممنوعیت توسط طالبان همچنان ادامه دارد.

به گفته آقای کابلوف، طالبان نتوانستند تولید مواد مخدر را در طول حدود یک سال گذشته کاهش دهند.

او در پاسخ به این سوال که آیا مواد مخدر در افغانستان کاهش یافته یا خیر گفت «نه. طالبان تولید کوکنار را کاهش ندادند. هرچند طالبان یک فتوای مذهبی برای ممنوعیت آن داشتند و کشت مواد مخدر را خلاف اسلام اعلام کردند.»

او در عین حال گفت «بارها یادآوری کرده‌ایم که با کشت کوکنار در افغانستان، ۵ تا ۶ میلیون نفر تغذیه می‌کنند. محروم کردن آن‌ها از این تولید، به زور و بدون محصول جایگزین، مخرب است و کشور را در آستانه درگیری‌های داخلی جدی قرار می‌دهد.

نماینده ولادیمیر پوتین در امور افغانستان افزود دولت طالبان منابع اقتصادی برای تامین دهقانان را ندارد و به همین دلیل تولید مواد مخدر در افغانستان ادامه دارد و حتی افزایش پیدا می‌کند.