یک سال نبرد خونین؛ دست‌کم ۲۹۵ تن از اعضای جبهه مقاومت ملی در جنگ با طالبان کشته شده‌اند

۱۴۰۱/۵/۷

یک منبع از جبهه مقاومت ملی به افغانستان اینترنشنال گفت در جریان نزدیک به یک‌سال گذشته دست‌کم ۲۹۵ عضو این جبهه در جنگ با طالبان کشته شده‌اند.

به گفته این منبع، در این مدت تعداد ۴۰۰ تن از جنگجویان طالبان نیز در نبرد با جبهه مقاومت ملی افغانستان کشته شده‌اند.

بر اساس گزارش داخلی جبهه مقاومت ملی، گروه طالبان ۳۸ عضو این جبهه را اسیر گرفته است.

طبق آماری که افغانستان اینترنشنال به آن دست یافته، ۱۸۴ تن از نیروهای جبهه مقاومت ملی در ولایت پنجشیر کشته شده‌اند.

با این حال، جبهه مقاومت ملی و طالبان به صورت رسمی در خصوص رقم تلفات نیروهای شان اظهار نظر نکرده‌اند.

هنوز رقم مجموعی زخمی‌های جبهه مقاومت ملی مشخص نشده است.

یک منبع معتبر از جبهه مقاومت ملی به افغانستان اینترنشنال گفت که ۵ تن از افراد طالبان در نزد جبهه مقاومت اسیر هستند.

پس از سقوط کابل بدست طالبان، جبهه مقاومت ملی افغانستان به رهبری احمد مسعود در ولایت پنجشیر شکل گرفت. این جبهه در جریان یک سال گذشته علاوه در پنجشیر در شماری از ولایت‌های شمالی از جمله در بغلان، پروان و کاپیسا به مقاومت مسلحانه علیه طالبان ادامه داده است.

احمد مسعود، رهبر جبهه مقاومت ملی اخیرا گفت که این جبهه در کمتر از یک سال گذشته دست‌‌آوردهای زیادی داشته و توانسته است ادعای طالبان مبنی بر تامین امنیت را به چالش بکشد. احمد مسعود در مصاحبه با بی‌بی‌سی تاکید کرد که در جریان یازده ماه گذشته تعداد نیروهای جبهه مقاومت ملی از چند نفر به بیش از سه هزار نفر افزایش یافته است.

در این بازه زمانی، با وجود درگیری‌های سنگین و خونین میان جبهه مقاومت ملی و طالبان در پنجشیر و اندراب ولایت بغلان، مقامات طالبان در بسیار موارد در مورد درگیری‌ها و تلفات نیروهای خود اظهار نظر نکرده‌اند.

با وجود درگیری‌های شدید نظامی میان دو طرف، امیر خان متقی، وزیر خارجه طالبان و شماری از اعضای جبهه مقاومت ملی شامل احمد مسعود و محمداسماعیل خان برای پایان منازعه مسلحانه با میانجیگیری ایران در تهران گفتگو کردند.

اخیراً، ضمیر کابلوف، نماینده رئیس جمهور روسیه در امور افغانستان گفت که در صورت تمایل احمد مسعود مبنی بر گفتگو با طالبان و دست بر داشتن از جنگ مسلحانه، احتمال شمولیت او در ساختار قدرت سیاسی وجود دارد. اما رهبران جبهه مقاومت ملی پیوسته گفته‌اند که طالبان در خصوص ختم جنگ و پایان درگیری‌ها به ویژه تشکیل حکومت فراگیر در افغانستان، صادق نیستند.

سرانجام، قانون
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید