افزایش ۶۰ درصدی فروش املاک در دبی به‌دلیل هجوم سرمایه‌گذاران و روس‌ها

۱۴۰۱/۵/۷

شرکت مشاوره املاک بترهمس (Betterhomes) اعلام کرد که در نیمه اول سال ۲۰۲۲ شاهد افزایش ۶۰ درصدی حجم معاملات املاک مسکونی بوده است.

این شرکت گفته که ارزش املاک فروخته شده هم ۸۵ درصد افزایش داشته است.

روس‌ها در کنار هند، بریتانیا، ایتالیا و فرانسه جزو پنج خریدار اصلی املاک بودند.

تحریم‌های غرب علیه روسیه، یک عامل اصلی جذب سرمایه‌های روسیه در دبی بوده است.

هند، بریتانیا، ایتالیا، روسیه و فرانسه به ترتیب برترین خریداران بودند و پس از آن کانادا، امارات متحده عربی، پاکستان، مصر، لبنان و چین در جایگاه بعدی قرار گرفتند.

این شرکت مشاور املاک در پاسخ به پرسش رویترز گفته است که تعداد خریداران روسی در نیمه اول سال جاری نسبت به نیمه اول سال گذشته میلادی ۱۶۴ درصد افزایش یافته است.

تعداد خریداران فرانسه و بریتانیا به ترتیب ۴۲ درصد و ۱۸ درصد افزایش یافته، در حالی که شمار خریداران هندی ۸ درصد و ایتالیایی ۱۷ درصد کاهش یافته است.

به گفته این شرکت تقاضا به‌دلیل بی‌ثباتی ژئوپلیتیک در اروپا و خریداران وام مسکن که به دنبال افزایش نرخ بهره هستند، افزایش یافته است.

رویترز در اوایل سال جاری گزارش داد که روس‌ها در پی تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل تهاجم این کشور به اوکراین، به‌دنبال یک پناهگاه مالی در املاک دبی هستند.

این موسسه با استناد به داده‌های اداره اراضی دبی گفت که در نیمه اول سال ۳۷ هزار و ۷۶۲ واحد فروخته شده است و معاملات بازار ملک مسکونی در مجموع نزدیک به ۸۹ میلیارد درهم (۲۴.۲۳ میلیارد دالر) بوده است.