مردم به پیامک‌ها زیاد اهمیت نمی‌دهند، اما آنها می‌توانند حتی بر حکم دادگاه تاثیر بگذارند

۱۴۰۱/۵/۷

بسیاری از مردم تصور می‌کنند پیامک‌ها، متن‌های خصوصی کم‌اهمیتی هستند اما لزوماً چنین نیست. پیامک‌هایی مانند پست‌های رسانه‌های اجتماعی و سایر اشکال ارتباطات دیجیتال می‌توانند به عنوان مدرک در دادگاه مورد استفاده قرار گیرند و بر نتیجه پرونده‌های کیفری و مدنی تاثیرگذار باشند.

مجله تایم یادداشتی در مورد اهمیت پیامک‌های خصوصی که روزانه مردم به همدیگر می‌فرستند نوشته است. این مجله به نکاتی پرداخته که باید در مورد نحوه استفاده از پیام‌های متنی به عنوان مدرک بدانیم.

پیامک‌ها می‌تواند پایه‌ای برای اقدام قانونی علیه افرادی باشد که تحت نظارت هستند.

پیامک‌ها در چگونگی تصمیم‌گیری و صدور حکم برخی از دادگاه‌های مشهور مثل محکمه افترا آمیز آمبر هرد و جانی دپ، دو ستاره مشهور سینمای هالیوود و محاکمه مشهور به "خودکشی پیامک" میشل کارتر یا حتی بر روند تحقیقات کانگرس امریکا در مورد حمله حامیان دونالد ترامپ بر ساختمان این مجلس تاثیر داشته است.

لری باکفایر، یک رئیس شرکت حقوقی در ایالات متحده می‌گوید: "مردم چیزهایی را در متن می‌گویند که بعد از گفتن آن پشیمان می‌شوند. گفتن چیزهایی که نباید بگویید. ارسال پیامک، قابلیت این را دارند که مستند شوند و ممکن است دیگر نتوانید آنها را پس بگیرید."

استفاده از پیامک‌ها به عنوان مدرک در دادگاه

پیام‌های نوشتاری را می‌توان برای اثبات تخلف یا حمایت از موضع دفاعی در طیف گسترده‌ای از پرونده‌های دادگاه، از موارد مربوط به قانون خانواده مانند طلاق و حضانت فرزند گرفته تا دعواهایی مربوط به آسیب‌های شخصی و دادگاه‌های جنایی مورد استفاده قرار داد.

هنگامی که یک پیام متنی در دادگاه پذیرفته می‌شود، به طور بالقوه می‌تواند پرونده‌ای را ایجاد کند یا آنرا با شکست مواجه سازد.

باک فایر می‌گوید: "در یک دادگاه، پیام‌های متنی اساساً یک مکالمه ضبط شده یا حداقل بیان مکتوب قصد شما برای گفتن چیزی یا انجام کاری است." به گفته این رئیس شرکت حقوقی: "آنها مستند افکار، ایده‌ها و عبارات شما هستند."

در پرونده‌های جنایی، باک فایر می‌گوید که پیام‌های متنی اغلب برای نشان دادن انگیزه، قصد شخص برای ارتکاب جرم ادعایی یا وضعیت ذهنی قبل از موعد جرم استفاده می‌شوند. این پیام‌ها به طور کلی نشان می‌دهند که شخصی قصد ارتکاب جرم را داشته است.

بنابراین اگر آنها استدلال کنند که ارتکاب جرم از طرف آنها ناخواسته یا سهوی بوده است، پیامک‌ها ممکن است نشان دهند که آنها قصد انجام کاری را داشته‌اند.

اگر پیام‌های تهدیدآمیز برای کسی ارسال می‌کنند یا برنامه‌ای برای ارتکاب جرم یا پنهان کردن چیزی را توضیح می‌دهند، این موضوع توسط پیامک‌ها حفظ می‌شود.

در جلسات استماع ۶ جنوری از پیام‌های متنی به عنوان مدرک در جلسات استماع کنگره امریکا استفاده شد. افشای پیام‌هایی که در نهایت منجر به دعوی قضایی شد.

کمیته ۶ جنوری مجلس نمایندگان امریکا هزاران پیامک در رابطه با اقدامات مقامات ارشد کاخ سفید در هفته‌های منتهی به حمله به ساختمان کنگره در سال ۲۰۲۱ به دست آورد. در جلسه استماع روز سه‌شنبه، کمیته پیام‌های متنی بین برد پارسکیل، مدیر سابق ستاد انتخاباتی ترامپ و کاترینا پیرسون، سخنگوی سابق ترامپ را فاش کرد که در آن پارس‌اسکیل اظهار داشت که سخنرانی ترامپ در گردهمایی ۶ جنوری «درخواست جنگ داخلی» بوده است.