ایالات متحده در نظر دارد روسیه را به عنوان دولت حامی تروریسم معرفی کند

۱۴۰۱/۵/۸

کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید روز جمعه به خبرنگاران گفت که دولت ایالات متحده در حال بررسی امکان گنجاندن روسیه در فهرست دولت‌های حامی تروریزم است.

او تاکید کرد که کشورش در حالی بررسی طیف وسیعی از سایر پیشنهادات برای تحمیل هزینه‌های بیشتر بر روسیه است.

سخنگوی کاخ سفید افزود که این تصمیم هنوز هم بستگی به وزارت خارجه امریکا دارد. او می‌گوید: «این مستلزم تصمیم وزارت امور خارجه در مورد معیارهای خاص اساسنامه کنگره است. بنابراین ما در حال بررسی این گزینه به همراه طیف وسیعی از پیشنهادات دیگر برای تحمیل هزینه‌های بیشتر به روسیه هستیم.»

به گزارش خبرگزاری روسی تاس، او در مورد سایر اقدامات احتمالی ضد روسی توضیحی نداد.

پیش از این، کی‌یف به واشنگتن فشار آورد تا روسیه را در این فهرست قرار دهد. اظهارات مشابهی توسط تعدادی از نمایندگان کنگره امریکا نیز تکرار شد.

اما ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت امور خارجه روسیه، پیشتر واشنگتن را به دلیل معرفی روسیه به عنوان حامی تروریسم مورد انتقاد قرار داد و هشدار داد که این اقدام بی‌پاسخ نخواهد ماند.

عنوان «دولت حامی تروریزم» توسط واشنگتن برای کشورهایی اعمال می‌شود که گفته می‌شود مکرراً از اقدامات تروریسم بین‌المللی حمایت کرده‌اند.

تنها تعداد انگشت‌شماری از کشورها از سوی امریکا در فهرست حامیان تروریزم افزوده شده‌اند. ایران، کوریالی شمالی، کوبا و سوریه در حال حاضر شامل این فهرست هستند.

اما روز چهارشنبه آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه امریکا گفت که دولت بایدن تأثیر عملی چندانی از گنجاندن احتمالی روسیه در فهرست ایالات متحده از کشورهای حامی تروریسم نمی‌بیند.

خبر ورزشی
دیدگاه
بهار پراگ

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید