ادامه اعتراضات در عراق؛ معترضان به منطقه سبز بغداد یورش بردند

۱۴۰۱/۵/۸

هزاران تن از حامیان مقتدی صدر، روحانی شیعه پرنفوذ، روز شنبه ۸ اسد برای دومین بار در هفته گذشته به منطقه سبز بغداد، جایی که ساختمان‌های دولتی و نمایندگی‌های خارجی در آن قرار دارد، یورش بردند. معترضان مخالف نامزدی محمد شیاع السودانی برای نخست‌وزیری هستند.

چندین معترض و افسر پولیس در اعتراضات امروز زخمی شدند.

چهارشنبه هفته گذشته نیز هزاران نفر از هواداران مقتدی صدر در تظاهرات خود در حالی که علیه جمهوری اسلامی ایران و محمد شیاع السودانی نامزد گروه‌های شیعی مورد حمایت ایران برای نخست وزیری، شعار سر می‌دادند، وارد منطقه سبز بغداد شدند و ساختمان مجلس عراق را برای چند ساعت تسخیر کردند.

طرفداران صدر علیه رقبای سیاسی او که اکنون در تلاش برای تشکیل دولت هستند شعار سر دادند.

در ماه‌های گذشته، مقتدی صدر از طریق طرفداران خودش و سایر متحدان سنی و کرد به دنبال تشکیل «دولت اکثریت ملی» بوده است.

پس از این بود که ائتلاف چارچوب هماهنگی گروهای شیعی، نزدیک به جمهوری اسلامی، محمد شیاع السودانی، چهره نزدیک و مورد حمایت نوری المالکی، را به عنوان نامزد مقام نخست‌وزیری عراق، تعیین کرد.

مقتدی صدر از آن زمان به تهدیدهای خود مبنی بر برانگیختن ناآرامی های مردمی در صورت تلاش پارلمان برای تأیید دولتی که او دوست ندارد، عمل کرده است. او تاکید دارد که دولت باید عاری از نفوذ خارجی و فسادی باشد که ده‌ها سال این کشور را درگیر کرده است.

عراقی‌هایی که نه با صدر و نه با مخالفان او مرتبط هستند، می‌گویند که در میانه بن‌بست سیاسی گرفتار شده‌اند.

پس از ظهور گروه تندرو اسلامی داعش در عراق و شدت‌گیری هرج و مرج‌ها در این کشور، جمهوری اسلامی ایران حمایت خود را از دولت وقت عراق به سرکردگی نوری المالکی برای مقابله با قدرت‌گیری داعش و افزایش قدرت نفوذ خود در منطقه آغاز کرد.

ایران در طی سال‌های گذشته به صورت پیوسته تلاش کرده تا برای حفظ عمق استراتژیک خود در منطقه در شکل‌گیری ساختار قدرت عراق نقش داشته باشد امری که اکنون اعتراضات گسترده برخی گروه‌های سیاسی عراقی را به دنبال داشته است.

خبرها
دیدگاه
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید