به‌دنبال کشته شدن سه شهروند افغانستان توسط ارتش پاکستان "گذرگاه دندپتان بسته شده است"

۱۴۰۱/۵/۹

به‌دنبال کشته شدن سه شهروند افغانستان توسط نظامیان پاکستانی در روز جمعه، گذرگاه‎‌ مرزی دندپتان در پکتیا بسته‌ شده است.

منابع محلی می‌گویند طالبان به لاری‌های حامل زغال‌سنگ اجازه عبور از مرز را نمی‌دهند و متقابلا مرزبانان پاکستانی نیز نمی‌گذارند افغان‌ها از این مرز تردد کنند.

منابع می‌گویند به‌دلیل مسدود شدن این گذرگاه، صد‌ها نفر به شمول زنان و کودکان و بیش از هزار لاری حامل زغال‌سنگ و مواد اوله در دو سوی مرز گیر‌مانده‌اند.

یک منبع آگاه در پاراچینار به افغانستان اینترنشنال گفت که طالبان به نیروهای پاکستانی گفته‌اند که در صورتی اجازه می‌دهند لاری‌های حامل زغال‌سنگ وارد پاکستان شوند که به ۷۰۰ شهروند افغان اجازه داده شوند بدون پاسپورت وارد آن کشور شوند.

به گفته این منبع، نیروهای پاکستانی تمایلی برای باز شدن راه ندارند و شاید در روزهای آینده این راه همچنان بسته بماند.

قبل از آغاز صادرات زغال‌سنگ از مسیر دنپتان پکتیا، طالبان تقریبا روزانه ۲۰۰ شهروند افغان را با استفاده از اجازه نامه مخصوص و در همکاهنگی با نیروهای پاکستانی از این راه وارد پاکستان می کردند، اما پس از توافق اخیر مقام‌های دو طرف و رسمی شدن این مسیر برای انتقال زغال‌سنگ افغانستان به پاکستان، طالبان از طرف مقابل می‌خواهد که روزانه به ۷۰۰ افغان اجازه وردو بدهند.

به گفته منابع محلی در ولایت پکتیا، تنش‌های اخیر پس از آن رخ داده است که سه شهروند افغانستان روز جمعه این هفته با استفاده از بارش باران میخواستند امرز عبور کنند، اما توسط سربازان پاکستان کشته شدند.