ولادیمیر پوتین در روز نیروی دریایی: ایالات متحده تهدید اصلی برای روسیه است

۱۴۰۱/۵/۹

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه روز یکشنبه دکترین دریایی جدیدی را امضا کرد که امریکا را به عنوان رقیب و تهدید اصلی روسیه معرفی می‌کند.

بر اساس این دکترین، تهدید اصلی برای روسیه "سیاست راهبردی امریکا برای تسلط بر اقیانوسهای جهان" و حرکت اتحاد نظامی ناتو به سمت مرزهای روسیه است.

این دکترین همچنین جاه‌طلبی‌های دریایی جهانی روسیه را برای مناطق مهمی مانند قطب شمال و دریای سیاه بیان می‌کند.

این دکترین می‌گوید در صورتی که قدرت‌‌های نرم، مانند ابزارهای دیپلماتیک و اقتصادی کارساز نباشند، روسیه ممکن است از نیروی نظامی خود متناسب با وضعیت اقیانوس‌های جهان استفاده کند. هرچند روسیه به اینکه پایگاه‌های نیروی دریایی کافی در سطح جهان ندارد، اذعان می‌کند.

پوتین در سخنرانی روز نیروی دریایی روسیه در سنت پترزبورگ، پایتخت امپراتوری سابق که توسط تزار پیتر کبیر تأسیس شد، از پیتر برای تبدیل روسیه به یک قدرت دریایی بزرگ و افزایش جایگاه جهانی دولت روسیه تمجید کرد.

او در این سخنرانی کوتاه با اشاره به ساخت موشک‌های کروز مافوق صوت روسیه موسوم به زیرکون، هشدار داد که این کشور از قدرت نظامی خود برای شکست هر متجاوز احتمالی برخوردار است.

اندکی قبل از سخنرانی، آقای پوتین دکترین دریایی ۵۵ صفحه ای جدیدی را امضا کرد که اهداف استراتژیک گسترده نیروی دریایی روسیه، از جمله جاه طلبی‌های آن به عنوان یک "قدرت دریایی بزرگ" را که در سراسر جهان گسترش می یابد، مشخص می‌کند.

بر اساس این دکترین، اولویت روسیه توسعه همکاری‌های راهبردی و دریایی با هند و همچنین همکاری های گسترده تر با ایران، عراق، عربستان سعودی و سایر کشورهای منطقه است.

خط ساحلی وسیع روسیه به طول ۳۷ هزار و ۶۵۰ کیلومتر که از دریای جاپان تا دریای سفید امتداد دارد، شامل دریای سیاه و دریای خزر نیز می‌شود.

تازه‌ترین خبرها

بهار پراگ
Kilkin - Season 3
دیدگاه

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید