وزارت خارجه ایران: نیروهای طالبان شناخت دقیقی از خطوط مرزی بین دو کشور ندارند

۱۴۰۱/۵/۱۰

ناصر کنعانی، سخنگوی وزارت خارجه ایران می‌گوید نیروهای طالبان شناخت دقیقی از خطوط مرزی بین دو کشور ندارند و اقدامات‌شان باعث ایجاد سوء تفاهم و گاهی درگیری مرزی می‌شود.

آقای کنعانی در یک نشست خبری در تهران از مقام‌های طالبان خواست که نیروهای مرزبانی خود را با خطوط مرزی آشنا کنند.

افراد طالبان و مرزبانان ایرانی روز یکشنبه، ۹ اسد برای چندمین بار در منطقه درویش ولسوالی کنگ ولایت نیمروز با همدیگر درگیر شدند.

منابع محلی به افغانستان اینترنشنال گفتند در این درگیری ۲ نفر از اعضای طالبان کشته شده‌اند.

فرمانده مرزی طالبان روز گذشته کشته شدن یکی از افراد خود را تایید کرد، اما فرماندار شهرستان هیرمند در استان سیستان و بلوچستان ایران گفت که درگیری مرزبانان ایرانی و طالبان در نیمروز بدون تلفات به پایان رسیده است.

سخنگوی وزارت خارجه طالبان روز دوشنبه در یک نشست خبری گفت: "نیروهای مرزبانی ایران با اشرافی که بر منطقه و مرزهای بین‌المللی دو کشور دارند،آن‌ها با دقت به مسایل توجه دارند، با دقت تحرکات مرزی را رصد می‌کنند و نسبت به صیانت از امنیت مرزی ما اهتمام جدی دارند و در این زمینه با مسئولیت و با دقت عمل می‌کنند."

او تاکید کرد که "ما همین انتظار را از مقامات حکومت سرپرستی موقت افغانستان هم داریم که نیروهای مرزبانی خود را با دقت بیشتری نسبت به خطوط مرزی و وظیفه‌های‌شان آشنا بکنند تا ما شاهد تکرار چنین واقعاتی نباشیم."

تا کنون مقامات طالبان در کابل واکنش رسمی به درگیری مرزی اخیر بین نیروهای این گروه و مرزبانان ایرانی نشان نداده‌اند.