مرگ یک دستفروش نیجریه‌ای در ایتالیا خشم عمومی را بر انگیخته است

۱۴۰۱/۵/۱۰

قتل یک دستفروش به دست فردی سفیدپوست در ایتالیا خشم عمومی را نسبت به احزاب دست راستی مهاجرستیز در آستانه انتخابات پارلمانی ایتالیا برانگیخته است.

اولیکا اوگورچوکوو، ۳۹ ساله، جمعه توسط یک مرد ۳۲ ساله در برابر رهگذران بی تفاوت در روز روشن کشته شد.

پولیس قاتل را دستگیر کرده است.

به نقل از گاردین، این حادثه باعث تظاهرات گسترده ایتالیایی‌ها و نیجریه‌تبارهای ساکن ایتالیا شده است. چیرتی اوریاچی، همسر اولیکا اوگورچوکوو گفت: «می‌خواهم در چشم آن مرد نگاه کنم و از او بپرسم که چرا شوهرم را کشت. تعداد زیادی از مردم شاهد صحنه بودند. می‌خواهم از آنها نیز بپرسم که چرا شوهرم را نجات ندادند.»

در ایتالیا این قتل با انگیزه نژادپرستی به تاثیرات گفتارهای جناح راست نسبت داده می‌شود که در آستانه انتخابات پارلمانی ۲۵ سپتامبر به دنبال کسب رای آن بخش‌هایی از مردم ایتالیا اند که از حضور پناهندگان در این کشور دل خوشی ندارند.

احزاب دست راستی چون لیگ پنج ستاره به رهبری ماتئو سلوینی، اخبار جرایم و تجاوز جنسی توسط «پناهندگان دروغی» و «مهاجرین غیرقانونی» را در شبکه‌های اجتماعی نشر می‌کنند. آنها مهار و کاهش مهاجرت را به مسائل امنیت ملی ایتالیا نسبت می‌دهند.

منطقه مارشه، جایی که این قتل اتفاق افتاده، از سال ۲۰۲۰ توسط حزب «برادران ایتالیا» اداره می‌شود که دنباله رو حزب نئوفاشیستی «جنبش اجتماعی ایتالیا» است. رهبر این حزب، جیورجیا میلونی، گفته است که ایتالیا «باید تمام مهاجرین را به کشورهای اصلی شان بازگرداند.»

بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی سلوینی و میلونی را متهم به نفرت پراگنی علیه پناهجویان در راهپیمایی‌های سیاسی شان کرده اند. اما این دو سیاستمدار در واکنش به انتقادات عمومی، این قتل را محکوم کرده و خواستار مجازات قاتل شده اند.

تازه‌ترین خبرها

خبرها
بحث روز
جهان‌نما

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید