رئیس جمهور امریکا کشته شدن رهبر القاعده را در کابل تایید کرد

دوشنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۰

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا شام دوشنبه تایید کرد که ایمن الظواهری، رهبر القاعده روز شنبه در اثر حمله هوایی امریکا در کابل کشته شد. او گفت که «الظواهری برای پیوستن به خانواده‌اش به مرکز شهر کابل انتقال یافته بود.»

به گفته بایدن، در این عملیات به خانواده ظواهری آسیبی نرسیده است.

ظواهری بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، رهبری القاعده را در سال ۲۰۱۱ به عهده گرفت. بایدن او را متهم کرد که یکی از طراحان اصلی حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ بود که منجر به کشته شدن ۳ هزار نفر در نیویارک شد.

بایدن در سخنرانی‌اش خطاب به مردم امریکا گفت که کشته شدن ظواهری «یک اقدام دیگر برای تامین عدالت و تسلای خاطر برای خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر است.»

بایدن در سخنرانی‌اش اشاره‌ای به نقش طالبان در پناه دادن به رهبر القاعده نکرد که به گفته او، با خانواده‌اش در «مرکز شهر کابل» زندگی می‌کرد. بایدن بالاخره هفته پیش دستور حمله هوایی را صادر کرد.

او گفت: « ما اجازه نمی‌دهیم که افغانستان بار دیگر به بهشت امن تروریست‌ها تبدیل شود و کاملا می‌خواهیم مطمین شویم که دیگر اتفاقی[از این ناحیه] نمی‌افتد.»

به گزارش رویترز، یک مقام امریکایی گفت که استخبارات امریکا «با اعتماد خیلی زیاد» مطمین است مردی که در کابل کشته شد، ایمن ظواهری بود.

گمانه‌زنی در مورد محل بودوباش ظواهری در کابل ادامه دارد و مقامات امریکایی رسماً تا هنوز در این مورد چیزی نگفته اند. اما، یک مقام ارشد استخباراتی امریکا به خبرگزاری اسوشیتدپرس گفت که ظواهری در خانه یکی از دستیاران ارشد سراج الدین حقانی، وزیر داخله طالبان در کابل بسر می‌برد.

به گفته او، سازمان سیا از ۶ ماه پیش ماموریت یافتن و کشتن رهبر القاعده را آغاز کرد و مسئولیت جمع آوری اطلاعات از طریق زمین و هوا را به عهده داشت.

خبرهای بیشتر

پربیننده‌ترین ویدیوها

جهان‌نما
خبرها
شهرهای باستانی
خبرها

رادیو

پادکست‌ها