واکنش‌ها به کشته شدن رهبر القاعده؛ جاستن ترودو مرگ ظواهری را گامی به سوی جهان امن‌تر خواند

سه‌شنبه ۱۴۰۱/۰۵/۱۱

کشته شدن ایمن الظواهری، رهبر شبکه القاعده واکنش‌های گسترده‌ای در پی داشته است.

جاستن ترودو، نخست وزیر کانادا مرگ الظواهری را گامی به سوی جهان امن‌تر دانسته است.

او می‌گوید کشورش به همکاری با شرکای جهانی خود برای مقابله با تهدیدات تروریستی و ارتقای صلح ادامه می‌دهد.

انتونی بلینکن، وزیر خارجه امریکا نیز مثل نخست وزیر بریتانیا گفته است که جهان بعد از مرگ ظواهری، جای امن‌تر است.

آقای بلینکن با اشاره به کشته شدن ظواهری می‌گوید کشورش با این اقدام، تعهد خود را برای اقدام علیه تهدیدات تروریستی در افغانستان نشان داده است.

او تاکید کرده است که امریکا علیه کسانی که منافع این کشور را تهدید می‌کنند اقدام خواهد کرد.

بارک اوباما، رئیس‌جمهور پیشین امریکا گفته است که کشته شدن ایمن الظواهری دلیل است بر اینکه می‌توان بدون جنگ در افغانستان تروریسم را ریشه‌کن کرد

جو بایدن، رئیس جمهور امریکا شام دوشنبه تایید کرد که ایمن الظواهری، رهبر القاعده روز یکشنبه در اثر حمله هوایی امریکا در کابل کشته شد.

او گفت که «الظواهری برای پیوستن به خانواده‌اش به مرکز شهر کابل انتقال یافته بود.»

به گفته بایدن، در این عملیات به خانواده ظواهری آسیبی نرسیده است.

ظواهری بعد از کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان، رهبری القاعده را در سال ۲۰۱۱ به عهده گرفت. بایدن او را متهم کرد که یکی از طراحان اصلی حادثه تروریستی یازدهم سپتامبر در سال ۲۰۰۱ بود که منجر به کشته شدن ۳ هزار نفر در نیویارک شد.

بایدن در سخنرانی‌اش خطاب به مردم امریکا گفت که کشته شدن ظواهری «یک اقدام دیگر برای تامین عدالت و تسلای خاطر برای خانواده‌های قربانیان یازده سپتامبر است.»

با این حال علی میثم نظری، مسئول روابط خارجی جبهه مقاومت ملی افغانستان با انتشار رشته‌توییتی از سرعت کند و استراتیژی ضعیف امریکا در مبارزه با تروریسم انتقاد کرده است.

آقای نظری می‌گوید جبهه مقاومت ملی افغانستان در یک سال گذشته به همه دولت‌هایی که با آنها در تماس بود، اطلاع داد که ظواهری و دیگر رهبران القاعده به افغانستان تحت حفاظت طالبان به قلب کابل بازگشته‌اند.

با این حال او می‌گوید اقدام ایالات متحده یک سال طول کشید و هشدارهای ما مانند سال ۲۰۰۱ جدی گرفته نشد.

مسئول خارجی جبهه مقاومت می‌گوید این جبهه تنها گروهی است که به مبارزه در برابر تروریسم بین‌المللی ادامه می‌دهد و هیچ گونه کمک و حمایتی دریافت نکرده است.

ساعاتی قبل از سخنرانی جو بایدن در مورد تایید خبر کشته شدن ایمن الظواهری، ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی طالبان با انتشار توییتی تایید کرد که انفجار روز یکشنبه در شیرپور کابل، ناشی از حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا بوده است.

آقای مجاهد بدون آنکه از ایمن الظواهری نامی ببرد، این حمله را نکوهش کرده و آنرا خلاف قوانین بین‌المللی و توافق‌نامه دوحه میان طالبان و امریکا دانسته است.

تازه‌ترین خبرها

جهان‌نما
پیراپزشکان تازه کار
خبرهای ساعت ۱۰ شب

پربیننده‌ترین ویدیو‌ها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید