شورای مقاومت ملی: طالبان، افغانستان را به پایتخت تروریسم فرامرزی تبدیل کرده است

۱۴۰۱/۵/۱۲

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان می‌گوید کشته شدن رهبر القاعده در کابل، بار دیگر «عمق پیوند طالبان با جریان‌های تروریستی جهان» را به نمایش گذاشت.

این شورا در اعلامیه‌ای گفته است «طالبان، افغانستان را به پایتخت تروریسم و لانه امن دهشت‌افکنان فرامرزی تبدیل کرده است.»

ایمن الظواهری، رهبر القاعده روز یکشنبه ۹ اسد، در اثر حمله هواپیمای بدون سرنشین امریکا در منطقه شیرپور شهر کابل کشته شد.

شورای مقاومت ملی که متشکل از شماری از رهبران ارشد جهادی و احزاب افغانستان است، روز چهارشنبه ۱۲ اسد، در اعلامیه می‌گوید کشته شدن ایمن الظواهری بر خوش‌باوری‌ها مبنی بر «تغییر طالبان» خط بطلان کشید.

این شورا تاکید کرده است که طالبان در یک توطئه پیچیده به صورت «غاصبانه و نامشروع» به قدرت بازگشتند و اکنون افغانستان را به «پایتخت تروریسم» تبدیل کرده‌ است.

شورای مقاومت افزوده است که طالبان با فراهم‌سازی پناهگاه‌های امن برای جنایتکاران بین‌المللی، مردم افغانستان را به گروگان گرفته است. به گفته شورای، «طالبان در تبانی با تروریسم بین‌المللی، در حال تدارک جنایت‌های گسترده‌تر در مقیاس منطقه‌ای و جهانی است.»

شورای مقاومت ملی برای نجات افغانستان که پس از تسلط طالبان در ترکیه شکل گرفت، می‌گوید حضور رهبر القاعده در کابل بیانگر این حقیقت است که طالبان بر خلاف موافقتنامه دوحه و علی‌رغم تعهدات مکرر شان، نه تنها ارتباط و همکاری عمیق شان را با سایر گروه‌های تروریستی قطع نکرده‌ بلکه افغانستان را به عنوان «مامن مساعدی برای تقویت و گسترش فعالیت» این گروه‌ها تبدیل کرده است.

پیشتر، وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت که طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده در کابل، توافق‌ دوحه را به شدت نقض کردند.

به گفته این شورا، عدم قطع رابطه طالبان با سایر گروه‌های تروریستی، تهدید واقعی را برای افغانستان، منطقه و جهان به وجود آورده است.

از سوی دیگر، این شورا کشته شدن رهبر القاعده توسط امریکا را به اختلاف‌های میان گروهی طالبان نسبت داده گفته است که اختلاف و رقابت‌های میان گروهی طالبان ثابت می‌سازد که برخی از طالبان برای تضعیف جناج رقیب در کشتن رهبر القاعده با خارجی‌ها همکاری کرده‌اند.

این شورا از جامعه جهانی خواسته است قبل از آنکه فرصت‌ها از دست برود در کنار مردم افغانستان قرار گرفته و از همکاری با طالبان امتناع کنند.

خبر ورزشی
بحث روز
خبر ورزشی

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید