گزارش نشنال‌نیوز: هزاران افغان در امریکا منتظر تمدید اقامت خود هستند

۱۴۰۱/۵/۱۳

به گزارش نشنال‌نیوز، هزاران افغان که با ویزای بشردوستانه وارد امریکا شده‌اند، برای تمدید اقامت خود در بلاتکلیفی بسر می‌برند. دولت بایدن اکثر افراد تخلیه شده را با انگیزه بشردوستانه پذیرفته که از نظر قانونی اجازه زندگی و کار را برای دو سال دارند.

تاخیر و کندی در رسیدگی به درخواست‌های اقامتی پناهجویان، سازمان‌های حقوق بشری و حمایت از پناهندگان را نگران کرده است.

آن‌ها از دولت جو بایدن، رئیس جمهور ایالات متحده می‌خواهند تا برای جلوگیری از یک بحران انسانی اقدامات بیشتری انجام دهد.

سازمان اول حقوق بشر (Human Rights First) مستقر در نیویورک که از حقوق پناهندگان حمایت می کند، خواستار رویکرد جدیدی از سوی دولت ایالات متحده شده است که به پناهندگان افغان اقامت دائمی اعطا می‌کند.

کمیته بین‌المللی نجات نیز از کنگره خواسته است که لایحه تعدیل وضعیت به منظور درخواست به منظور اقامت دائم قانونی برای مهاجران افغان را اتخاذ و تصویب کند.

قانون تعدیل وضعیت اقدامی است که به پناهندگان ویتنامی، کوبایی و عراقی این فرصت را می دهد که ظرف دو سال وضعیت خود را از موقت به دائم تغییر دهند.

پناهجویان افغان پس از ورود به ایالات متحده، با یک نبرد دشوار روبرو هستند، به طوری که کمیته بین المللی نجات از مشکلات مسکن و دسترسی به امکانات بهداشتی در میان افرادی که به ایالات متحده نقل مکان کردهاند، خبر داده است.

این نهاد می‌گوید که برخی از این افراد با خطر اخراج به کشوری رو به رو هستند که از ترس از آن فرار کرده‌اند.

این سازمان می‌گوید: «از آنجایی که اقامت از طریق ویزای بشردوستانه فقط دو سال طول می‌کشد، افغان‌ها به زودی دسترسی به شغل، مراقبت‌های بهداشتی و حق قانونی خود را برای اقامت در ایالات متحده از دست خواهند داد.»

کنگره هنوز لایحه پیشنهادی که به مهاجران بیشتری امکان درخواست ویزا برای کسب وضعیت دائمی و شهروندی را می‌دهد تصویب نکرده است.

اگرچه افغان‌ها در ایالات متحده برای رسیدن به وضعیت قانونی دائمی می‌توانند درخواست پناهندگی بدهند اما به گفته کریش اومارا ویگناراخا، رئیس و مدیر عامل آژانس اسکان مجدد پناهندگان در امریکا آن‌ها با تعداد صدها هزار دوسیه از سوی دیگر مهاجران متقاضی پناهندگی رو به رو هستند.

او به ان‌بی‌سی نیوز گفت که افغان‌ها همچنان می‌توانند برای ویزای مهاجرتی ویژه براساس همکاری با نیروهای امریکایی درخواست دهند، اما این روند ممکن است سال‌ها طول بکشد.

اداره خدمات شهروندی و مهاجرت ایالات متحده امریکا نیز می‌گوید که آن‌ها در حال ساده‌سازی پردازش درخواست‌ها برای مجوز کار، کارت اقامت سبز و سایر خدمات مرتبط هستند.

با این حال سخنگوی این اداره خاطر نشان کرده است که تنها ۲۵۰ مورد از ۲۴۰۰ درخواست پناهندگی از سوی افغان‌های تخلیه شده به امریکا مورد تایید قرار گرفته است.

مطابق با داده‌های وزارت داخله امریکا ۳۶ هزار شهروند افغانستان تاکنون با ویزای بشردوستانه وارد امریکا شده‌اند.

خبر ورزشی
دیدگاه
سرانجام، قانون

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید