طالبان: از ورود و محل اقامت رهبر القاعده در کابل اطلاع نداشتیم

۱۴۰۱/۵/۱۳

یک هفته پس از کشته شدن رهبر القاعده در کابل، طالبان در اعلامیه رسمی می‌گوید این گروه هیچ اطلاعی از ورود و سکونت ایمن الظواهری در افغانستان ندارد.

جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا شام دوشنبه تایید کرد که ایمن الظواهری، رهبر القاعده روز شنبه در اثر حمله هوایی امریکا در کابل کشته شد.

طالبان روز پنجشنبه ۱۳ اسد، با انتشار اعلامیه‌ای، حمله هوایی امریکا به یک خانه مسکونی در کابل را تایید کرد، اما گفته است این گروه هیچ اطلاعی از ورود و اقامت ایمن الظواهری در افغانستان ندارد.

در اعلامیه طالبان آمده است که رهبری این گروه به نهادهای استخباراتی دستور داده است تا در مورد جنبه‌های مختلف این حادثه به صورت جامع تحقیق کنند.

طالبان در این اعلامیه تاکید کرده است که از خاک افغانستان هیچ خطری متوجه کشوری از جمله امریکا نیست. طالبان افزوده است که این گروه خواستار عملی شدن توافقنامه دوحه است و نقض این توافقنامه باید پایان یابد.

طالبان در حالی از حضور و کشته شدن رهبر القاعده در کابل اظهار بی‌خبری می‌کنند که اخیراً جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی امریکا در یک نشست خبری گفت که «ما به طالبان واضح گفته‌ایم که می‌دانیم چه کردند و به چه کسانی پناه داده‌اند.»

آقای کربی افزود که طالبان پس از کشته شدن ایمن الظواهری، اقداماتی را انجام دادند تا شواهد حضور او را پنهان کنند.

طالبان می‌گوید امریکا با حمله هوایی به کابل، حریم خصوصی افغانستان و تمام اصول بین‌المللی را نقض کرده است. این گروه حمله هوایی امریکا را محکوم کرده است.

رئیس‌جمهور امریکا با تایید کشته شدن رهبر القاعده در کابل گفت: «ما اجازه نمی‌دهیم که افغانستان بار دیگر به بهشت امن تروریست‌ها تبدیل شود و کاملا می‌خواهیم مطمین شویم که دیگر اتفاقی[از این ناحیه] نمی‌افتد.»

بایدن در سخنرانی‌اش اشاره‌ای به نقش طالبان در پناه دادن به رهبر القاعده نکرد.

پیشتر، وزارت خارجه امریکا با انتشار بیانیه‌ای گفت که طالبان با پناه دادن به رهبر القاعده در کابل، توافق‌ دوحه را به شدت نقض کردند. در بیانیه‌ای که در وب‌سایت وزارت خارجه امریکا منتشر شده، آمده که طالبان به مردم افغانستان و تمایل برای عادی‌سازی روابط با جامعه بین‌الملل خیانت کرده‌اند.

طالبان هشدار داده است در صورت تکرار حمله به خاک افغانستان، امریکا مسئول هر گونه عواقبی آن خواهد بود.

طبق توافقنامه دوحه میان طالبان و امریکا، گروه طالبان تعهد سپرده است که این گروه به فرد یا گروهی از جمله القاعده اجازه نمی‌دهد از خاک افغانستان علیه امریکا و متحدان آن استفاده شود.

به دنبال کشته شدن رهبر القاعده در کابل، شماری از جریان‌های سیاسی افغانستان گفتند که طالبان افغانستان به «پایتخت تروریسم» تبدیل کرده و با پناه دادن به به رهبر القاعده افغانستان و جهان را در معرض خطر قرار داده است.

خبرها
خبرها
خبرها

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید