روزنامه اکسپرس تریبون: پاکستان یک میلیارد دالر برای بازسازی افغانستان هزینه کرده است

۱۴۰۱/۵/۱۳

روزنامه اکسپرس تریبون در گزارشی گفته است که پاکستان در طول چند سال گذشته یک میلیارد دالر برای حمایت از بازسازی افغانستان جنگ‌زده هزینه کرده است.

به نوشته این روزنامه، پاکستان با ساخت بیمارستان‌، مکاتب و جاده تلاش کرده تا تعهد خود را برای افغانستان مرفه نشان دهد.

اکسپرس تریبون می‌گوید پاکستان از سپتامبر ۲۰۲۱، بیش از ۱۴۹۴۵ تُن کمک‌های بشردوستانه به افغانستان ارسال کرده است.

در پی زلزله اخیر در افغانستان هم پاکستان مرزهای خود را در وزیرستان جنوبی باز کرد و یک مرکز پزشکی موقت ایجاد کرد. کمک‌های امدادی پاکستان در این مرکز شامل غذا، پوشاک، پتو و دارو و غیره است.

در سال ۲۰۱۹، دومین شفاخانه بزرگ جناح افغانستان با ظرفیت ۲۰۰ تخت در کابل با هزینه بیش از ۲۴ میلیون دالر به عنوان بخشی از مشارکت پاکستان در تلاش بازسازی افغانستان افتتاح شد.

در سال ۲۰۲۰، کمیسیون آموزش عالی پاکستان حدود ۳۰۰۰ بورسیه تحصیلی به ارزش ۱.۵ میلیارد روپیه برای دانشجویان افغان برای تحصیل در موسسات مختلف پاکستان در زمینه‌های مختلف از جمله پزشکی، مهندسی، زراعت، مدیریت و علوم کامپیوتر اعلام کرد.

گفته شده پاکستان از منابع محدود خود، ۵۰۰ میلیون دالر هم برای ظرفیت‌سازی در بخش‌های مختلف از جمله آموزش، صحت و همچنین ساخت مکاتب، شفاخانه و جاده‌ در افغانستان فراهم می‌کند.

بلاول بوتو زرداری، وزیر خارجه پاکستان گفته است تلاش‌ها اسلام‌آباد برای کمک به افغانستان نشانه پیوندهای برادرانه بین دو کشور است.

اکسپرس تریبون می‌گوید پاکستان و طالبان احتمالا در مورد توسعه دهلیز هوایی به توافق خواهند رسید که کمک قابل توجهی به توسعه اقتصادی هر دو کشور خواهد کرد.

با این همه، دولت پاکستان به صراحت گفته است که به رسمیت شناختن دولت طالبان به موضع جامعه جهانی بستگی دارد.

خبرها
بحث روز
نگاه روز

رادیو

وقت روایت شماست

فیلم‌ها و صداهای خود را برای ما
ارسال کنید